2. Açıklama da geldi: Hazine ve Maliye Bakanlığı günü açıklama mesaisiyle tamamlayacak !

dolardoviz-1537318_2
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz bürolarında alım satım işlemlerinde kimlik ibrazı limitini 100 doların üstü ve karşılığı Türk lirası olarak belirleyen düzenlemede aynı gün içinde ikinci değişikliği yaptı.

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yapılan değişiklikle 30/1/2018 tarihli ve 30317 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2018-32/45)’in 30 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan “işlem limitlerini belirlemeye,” ibaresi “kimlik ibrazına yönelik işlem limitlerini belirlemeye,” olarak değiştirildi.

Bakanlık değişiklik öncesinde yaptığı açıklamada, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikte yer alan ‘işlem limitlerini belirlemeye’ ifadesinin sadece kimlik ibrazına yönelik olduğu, bu ifadenin 100 dolar limitini artırma veya azaltmaya yönelik bir yetkilendirmeyi ifade ettiğini belirtmişti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyleydi:

“Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Düzenlemeye yönelik bazı yorumların yapıldığı görülmüştür.

Düzenleme ile döviz bürolarında alım satım işlemlerinde kimlik ibrazı limiti 100 doların üstü ve karşılığı Türk lirası olarak belirlenmiştir.Söz konusu değişiklikte ‘işlem limitlerini belirlemeye’ ifadesi ise sadece kimlik ibrazına yönelik olup, bu ifade 100 dolar limitini artırma veya azaltmaya yönelik bir yetkilendirmeyi ifade etmektedir.

Döviz alım satımı piyasada alıcılar ve satıcılar arasında serbestçe gerçekleşmektedir. Düzenlemenin serbest piyasaya müdahalesi kesinlikle söz konusu değildir.”

Bu Yazıya Tepki Ver