3 Kurum, 3 Farklı tahmin: Merkez Bankası ne yapacak kimse bilmiyor !

merkez bankası
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın beklentilere paralel 100 baz puan faiz indirmesine rağmen indirim için sınırlı alan kullanımının tamamlanmasını aralık ayında değerlendireceğini söylemesi tahminlerin yeniden şekillenmesine yol açıyor.

JP MORGAN: “FAİZ NİDİRİMİ BEKLEMİYORUZ”

Bloomberg HT’nin aktardığına göre JP Morgan Ekonomisti Yarkın Cebeci yayımladığı notta Para Politikası Kurulu (PPK) metninde yer alan aralık ayı yönlendirmesini okumanın bu yıl bir faiz indirimi tahminine yol açabileceğini ancak TCMB’nin piyasa volatilitesi karşısında kararını değiştirebileceğini belirtti. Cebeci önümüzdeki aylarda faiz indirimi beklemediklerini kaydetti.

GOLDMAN SACHS: 2022’DEKİ FAİZ ARTIŞINI GERİYE ÇEKEBİLİR”

Goldman Sachs ekonomistleri Murat Unur ve Clemens Grafe ise politika yapıcıların nihayetinde patikayı değiştireceklerini düşündüklerini belirtti. Goldman ekonomistleri 2022 sonu yüzde 18 politika faizini korurken liradaki zayıflık ve enflasyon sebebiyle gevşek duruşu korumanın zorlaşacağını, bu yüzden 2022 ilk faiz artışını üçüncü çeyrek yerine ikinci çeyrekte beklediklerini söyledi.

SOCIETE GENERALE: “100 BAZ PUAN İNDİRİM”Societe Generale Gelişen Piyasalar Araştırma Müdürü Phoenix Kalen ise aralık ayında 100 baz puan indirim beklediklerini söyledi.

Bu Yazıya Tepki Ver