ABD, AB, İngiltere ve Kanada’dan Belarus’a yaptırım

abd
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD, AB, İngiltere ve Kanada, Ryanair uçağının bomba ihbarı üzerine Minsk’e indirilmesi nedeniyle Belarus’a yönelik yaptırımlar uygulandığını duyurdu.

Washington, Brüksel, Londra ve Ottawa, Ryanair uçağı vakası nedeniyle Minsk’e yaptırım uygulanması konusunda ortak açıklama yaptı.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Ryanair uçağının zorla indirilmesi, ‘gazeteci’ Roman Protaseviç ile arkadaşı Sofya Sapega’nın gözaltına alınması da dahil Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun ‘şiddeti ve baskıyı artırmasına’ yanıt olarak 16 özel kişi ile 5 tüzel kişi yaptırım listesine dahil edildi.

Yaptırım uygulananlar arasında Belarus Devlet Güvenlik Komitesi (KGB) başkanı, Belarus başsavcısı ile parlamentonun üst kanadının başkanı da yer alıyor.

AB Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, Belarus’ta ‘artan insan hakları ihlalleri ve sivil topluma, demokratik muhalefete, gazetecilere şiddet yoluyla baskı kurulduğu’ gerekçesiyle 78 kişi ile 8 kuruluşa yaptırım uygulanacak.

Buna ek olarak, 23 Mayıs’ta Atina-Vilnius seferini yapan Ryanair yolcu uçağının bomba ihbarı sebep gösterilerek Minsk’e indirilmesi ve Protaseviç’in gözaltına alınması olayı nedeniyle 7 kişi ve 1 kuruluş da yaptırım listesine eklenecek. Yaptırım listesinde Lukaşenko’nun küçük oğlu Dimitriy, büyük oğlu Viktor’un eşi Liliya ile çok sayıda hakim, savcı, bürokrat, üst düzey güvenlik görevlisi ve milletvekili de yer alıyor.
Listeye alınan kuruluşlar arasında ise dünyanın en büyük kamyon üreticilerinden devlete ait OJSC Belaz, otomobil üreticisi OJSC Minsk ile Belarus’tan petrol ürünleri ihraç yetkisine sahip tek özel şirket olan NNK bulunuyor. Yeni yaptırımlarla AB’nin Belarus’ta kısıtlayıcı tedbir uyguladığı kişi sayısı 166’ya, kuruluş sayısı da 15’e çıktı.İngiltere’den yapılan açıklamada 7 üst düzey yönetici ile devlet petrol ürünleri ihracat şirketi BNK’nın yaptırım listesine eklendiği ifade edildi.

Kanada’nın listesinde ise 17 Belaruslu yetkili ile 5 şirket yer aldı.

Bu Yazıya Tepki Ver