ABD İsrail’le yeni dönemi konuşuyor

Blinken-Lapid-israil-abd
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrailli mevkidaşı Lapid ile bir araya geldi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’in yeni Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile İtalya’nın başkenti Roma’da ilk kez bir araya geldi.

Görüşmede Lapid, Blinken’a Avusturya’nın başkenti Viyana’da İran ile nükleer anlaşma görüşmelerinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Lapid toplantıdan önce yaptığı konuşmada, “İsrail’in Viyana’da bir araya getirilmekte olan İran nükleer anlaşması hakkında bazı ciddi çekinceleri var. Bu anlaşmazlıkları tartışmanın yolunun basın toplantıları değil, doğrudan ve profesyonel görüşmelerden geçtiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“GEÇTİĞİMİZ BİRKAÇ YILDA YAPILAN HATALARI DÜZELTECEĞİZ”

Lapid ayrıca, İsrail’in eski Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ABD’de Cumhuriyetçi Parti ile ittifakına atıfta bulunarak, “Geçtiğimiz birkaç yılda hatalar yapıldı. Bu hataları birlikte düzelteceğiz” dedi.

“GAZZE’DE ACİL BİR DURUM VAR”Blinken ise toplantı öncesi yaptığı konuşmada, toplantıda Gazze’ye yapılacak insani yardımların ele alınacağını ifade ederek, “Gazze’de hem insani yardıma hem de daha geniş anlamda yeniden yapılanmaya acil ihtiyaç duyulan bir durum var. Bunu konuşacağımızı biliyorum. Umarım bu iş, sizin de dediğiniz gibi, herkese eşit fırsat ve daha umutlu bir gelecek sunmak için yapılabilir. Bizim açımızdan çok önemli” dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir