AB’den Srebrenitsa soykırımı mesajı

1468246310397
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği, Bosna Hersek’teki Srebrenitsa’da yaşanan soykırımın 26’ncı yıl dönümünde, Avrupa’nın soykırımı önleyememedeki sorumluluğunu unutmadığını, Batı Balkanlar’daki siyasi liderlerin olanları kabul etmesi gerektiğini açıkladı.

vrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile AB Komisyonunun komşuluk ve genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, Srebrenitsa soykırımının 26’ncı yılı vesilesiyle ortak açıklama yayımladı.

“Srebrenitsa’daki soykırımı hiçbir zaman unutmamak ortak görevimizdir.” denilen açıklamada, katliamın kurbanlarının anıldığı ve kurbanların aileleriyle hayatta kalanların acısının paylaşıldığı belirtildi.

“Avrupa, Srebrenitsa soykırımını önleyememedeki sorumluluğunu unutmamıştır”

Açıklamada, “Avrupa, kıtanın modern tarihinin en kötü suçlarından olan Srebrenitsa soykırımını önleyememedeki sorumluluğunu unutmamıştır.” denildi.

Soykırımı yapanların cezasız kalmaması gerektiği vurgulanan açıklamada, “Batı Balkanlar’daki siyasi liderler olanları kabul ederek örnek olmalı, kurbanları saygıyla anmalı ve soykırıma yol açan nefretin kökleriyle yüzleşerek uzlaşıyı desteklemelidir.” denildi.Açıklamada, AB’nin geçmişteki trajedileri aşmayı hedefleyen bir proje olduğu, Bosna Hersek’in geleceğinin de bu projede bulunduğu ifade edildi.

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir