Acun Ilıcalı’dan RTÜK’e: “Hasan Can kararını son derece yanlış buluyorum”

Hasan Can Kaya
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Televizyoncu Acun Ilıcalı, BluTV’de yayınlanan ve sunuculuğunu Cansu Canan Özgen‘in üstlendiği ‘40‘ programına konuk oldu. Ilıcalı, Exxen’de yayınlanan Hasan Can Kaya’nın Konuşanlar programına Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun konuştu.

Ilıcalı, “RTÜK olmalı televizyonda her şey istenildiği gibi yayınlanmamalı. Amerika’da da açık kanallarda denetim vardır. Daha önce biz de cezalar aldık ve haksız olanlar vardı. Ama bizim için her zaman mahkemeye gitme hakkımız açık, kazandığımız ve kaybettiğimiz davalar oldu. Platformlar konusunda RTÜK’ün esnek olması lazım. Hasan Can olayına gelince bu karara katılmıyorum” diye konuştu.

Acun Ilıcalı, sözlerine şöyle devam etti:

“Platform para verilip üye olunan bir yer. RTÜK’ün koruması gereken alan çocuklarımız. Onların zehirlenmesini engellemesi lazım. Ama platformda para verip de üye olunan bir yerde RTÜK baskın olmamalı bence. Hiçbir şeye karışmasın demiyorum ama Hasan Can kararını son derece yanlış buluyorum. Argo konuşulan bir program, arkadaşlar da ciddi derecede bipliyor. Ancak gündelik hayatta kullanılan kelimeler nedeniyle ceza verilmemeli.”

Ne olmuştu?

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Hasan Can Kaya’nın Konuşanlar programında kullanılan küfür ve argo ifadeler nedeniyle dijital içerik platformu Exxen’e idari para cezası ve katalogdan çıkarma müeyyidesi uygulamıştı. “Konuşanlar programında mizahı aşan galiz ifadelerin, bir yapımda ağza dahi alınmayacak söylemlerin bulunduğunu” ifade eden RTÜK, “Türk toplumunun temeli olan ailenin fertlerinin de dahil edildiği ve cinsiyetçi unsurlar da içeren çok sayıdaki küfür ve argo kelimelerin ekranlara yansıtılmasının yayıncılık ilkelerine aykırı olduğu” kanaatine varmıştı.

Bu Yazıya Tepki VerE-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir