AK Parti, tartışmalı “Liman özelleştirmesi” maddesini geri çekti

shutterstock_ihracat_16_9_1601627885-880x495
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti’nin Meclis’te sunduğu 23 maddelik torba yasa teklifinde limanların 49 yıllına özelleştirilmesinin önünü açan madde Plan ve Bütçe Komisyonu’nda metinden çıkarıldı. Komisyonda “eşit yurttaşlık” kavramı üzerinden AK Parti ve HDP milletvekilleri arasında ‘bölücülük’ tartışması yaşandı. Tartışmamın ardından AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, teklifin limanların özelleştirilmesini düzenleyen dokuzuncu maddesini geri çektiklerini açıkladı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün, AK Parti’nin Meclis’e sunduğu Vergi Usul Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülüyor. Toplam 23 maddeden oluşan torba teklif görüşülürken “Aleviliğin din olup olmadığı” tartışması yaşandı.

Limanların 49 yıllığına özelleştirilmesini düzenleyen madde çıkarıldı

AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, kanuna ilişkin sunumunu yaptı. Güler sunumunda, teklifin dokuzuncu maddesini geri çektiklerini açıkladı.

Bu madde ile Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun’da limanların işletme sürelerine ilişkin düzenleme yapılıyordu. Buna göre, Türkiye Denizcilik İşletmeleri Anonim Şirketi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait bazı limanların işletme hakkı verilmesi/devri yöntemiyle özelleştirilmeleri neticesinde imzalanan 49 yıldan az süreli sözleşme süreleri, hakkın başlangıç tarihinden itibaren ve bir defaya mahsus olmak üzere 49 yıla kadar uzatılacaktı.Bu Yazıya Tepki Ver