Alaattin Aktaş: “Politika faizinin 24 Kasım’daki toplantıda yüzde 9’a indirileceğini şimdiden söyleyebiliriz”

merkez bankası
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya yazarı Alaattin Aktaş, Merkez Bankası’nın dün açıkladığı kararla politika faizini 150 baz puan indirerek yüzde 10.5 seviyesine çekmesini köşesine taşıdı.

thumbnail
İlgili Haber
MÜSİAD Başkanı Asmalı: “Cumhurbaşkanı faizi yüzde 9’a düşürsün, ‘bir daha ellemeyeceğim’ desin”

Aktaş, şunları belirtti:

“Faiz eylül ayında yüzde 13’ten yüzde 12’ye indirilince yılın kalan döneminde her ay 1 puanlık indirim yapılacağına kesin gözüyle bakılır olmuştu. Buna göre aralık ayında faiz yüzde 9’a, yani tek haneye çekilecekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da hemen o günlerde bu görüşleri destekler nitelikte bir açıklama yaptı ve faiz indirimlerine devam edileceğini ve yıl sonunda tek haneye inileceğini söyledi.

Ama dünkü açıklama gösteriyor ki politika faizinde yüzde 9’a aralıktan önce inilecek.

Para Politikası Kurulu’nun açıklamasında politika faizinin 150 baz puan düşürülmesine karar verildiği belirtildikten sonra şöyle denildi:‘Kurul, takip eden toplantıda da benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır.’

Yani denilen şu:

‘Faizi kasım toplantısında da 1.5 puan aşağı düşürüp yüzde 10.5’ten yüzde 9’a çektikten sonra faiz indirimine son vermeyi düşünüyoruz, bunu konuştuk.’

Belli ki bu konu Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde konuşulmuş, planlanmış; Kurul da şimdiden ön duyurusunu yapıyor.

Dolayısıyla politika faizinin 24 Kasım’daki toplantıda yüzde 9’a indirileceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Politika faizi tahminler doğrultusunda her ay 1 puan aşağı çekilse yüzde 9’a aralıkta inilecekti, şimdi yüzde 9 bir ay öne alınmış oldu.”

Yazının tamamı için tıklayınız

Bu Yazıya Tepki Ver