“Anayasa dükkanı talan ediliyor”

Tuğrul-Türkeş
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, anayasayı sık sık değiştirme çalışmalarının dünyada eşi benzeri olmadığını, bu durumun son derece de sakıncalı olduğunu savundu.

Türkeş, “Anayasa canımız sıkılınca değiştirebildiğimiz, çöpe attığımız, bağışladığımız bir elbise değildir” dedi AK Partili Milletvekili Tuğrul Türkeş, hazırlıkları yapılan yeni anayasa hakkında konuştu. Türkiye’de yapılmak istenenin dünyada eşi benzeri olmadığını belirterek “Anayasa dükkanı talan ediliyor” dedi. Türkeş, “Anayasalar ihtiyaçlara göre onarılabilir. Ancak anayasaların her 3-5-10 veya 20 yılda bir sil baştan değiştirilmesi veya değiştirilmek istenilmesi hadisesi hem dünyada eşine az rastlanır bir durumdur hem de son derece sakıncalıdır. 1982 Anayasası’nın çok büyük bir kısmı zaten değişmiş vaziyettedir” şeklinde konuştu.

KİMSENİN HADDİ DEĞİL

Türkeş, “21. yüzyılda kalıcı ve toplumu onlarca yıl yönlendirecek bir anayasayı hazırlamak; ne mazilerinde maluliyet bulunan hukuk adamlarının işidir, ne de meclisin herhangi bir döneminde herhangi bir partiden meclise girmiş, kadrolarının işi değildir. Bu hiçbir şekilde bu şahısların hakkı da haddi de değildir” dedi. Kurucu kod vurgusu da yapan Türkeş, “Siyaset kurumu, 2023’te Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında yeni bir anayasayı dokumak istiyorsa, kültür kökü ve siyasi felsefesiyle birlikte Türk milletinin kurucu kodlarını ihya etmekten başka bir çaresi bulunmamaktadır.” İfadelerini kullandı.

Bu Yazıya Tepki Ver