Ankara-Sivas YHT hattı, yeni Pamukova olmasın!

yht1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Açılışı altı kez ertelenen Ankara–Sivas YHT hattının plansızlık nedeniyle maliyetinin 10 milyar TL’yi aştığı, tünel ve viyadük boyutunun dört kat arttığı, buna karşın hattın eksikliklere rağmen açılacağı belirtildi. Yaşanılan süreç 2004 yılındaki Pamukova tren kazasını akıllara getirdi. Eski raylar üzerine yapılan YHT kzasında 41 kişi hayatını kaybetmişti.

Ankara, Sivas YHT hattının bir bölümü henüz tamamlanmadan eski raylı sistem üzerinden çalışmasına karar verildi. Bu kapsamda proje henüz tamamlanmadan Eylül ayında açılışın yapılması için hazırlıklara başlandı. Hattın yaklaşık yüzde 20’sine denk gelen Ankara, Kırıkkale arasında mevcut konvansiyonel hat kullanılacak.

Ak Parti’nin 2007 yılından bu yana doğu ile batı arasında büyük ulaşım kolaylığı sağlayacağını öne sürdüğü ancak bir türlü tamamlayamadığı Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının eylül ayında faaliyete geçeceği açıklandı.

Uzun zamandır beklenen, iktidarın seçim meydanlarında da dillendirdiği hattın açılışı için daha önce de altı ayrı tarih verildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, hazırladığı raporda, Ankara-Sivas YHT projesiyle ilgili bir rapor kaleme aldı. Akın, proje kapsamında bugüne kadar çok sayıda ihale yapıldığını, güzergahın bile değiştirildiğini belirterek, “YHT projesi, iktidarın plansızlığının ve kamu parasını nasıl savurduğunun en açık örneğidir” değerlendirmesinde bulundu. CHP’li Akın’ın raporunda özetle şunlar yer aldı:

“Ankara-Sivas YHT projesinin inşaatına 2008 yılında başlandı. Yanlış planlama nedeniyle inşaat çalışmaları devam ederken hattın güzergahı da büyük oranda değiştirildi. Güzergahın değişmesi nedeniyle 10 bin 618 metre olan tünel boyutu 43 bin 742 metreye, 2 bin 730 metre olan viyadük boyutu da 11 bin 263 metreye çıktı.”

10 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE HARCAMA“YHT hattının yapımında yaşanan karmaşa büyük bir kamu zararı ve zaman kaybına da neden oldu. Proje kapsamında bugüne kadar yapılan harcamanın bugünkü değere göre 10 milyar TL’nin üzerinde olduğu hesaplanıyor. Bugüne kadar kaybedilen zaman ve yapılan harcamaya karşın projenin hala tamamlanmamasının nedeni ihalelere gerçek metrajlar üzerinden çıkılmaması ve projenin zemin-sontaj etütlerine dayalı olarak hazırlanmaması olarak belirtiliyor.”

Açılış için dört yılda tam altı farklı tarih verildi

“Hattın ilk olarak 2012 yılında hizmete açılacağı duyuruldu. Bu gerçekleşmedi.

• Şubat 2017’de dönemin TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, hattın 2018 yılında işletmeye alınacağını söyledi.

• Şubat 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hattın Haziran 2019’a yetişeceğini söyledi.

• Ekim 2019’da dönemin Ulaştırma Bakanı Cahit Turan, Mayıs 2020’de hizmete alınacağını söyledi.

• Mayıs 2020’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2020 yılı içinde içinde hattın açılacağını duyurdu.

• Mart 2021’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Haziran 2021’de hattın açılacağını bir kez daha ilan etti.

• Mayıs 2021’de Ulaştırma Memur Sen Şube Başkanı Sivas Şube Başkanı Ömer Vatankulu, Ankara-Sivas YHT hattının 4 Eylül 2021’de açılacağını kaydetti.”

Pamukova tren kazasında 41 kişi ölmüştü

Yaşanılan süreç 2004 yılındaki Pamukova tren kazasını akıllara getirdi. 22 Temmuz 2004 günü Sakarya’nın Pamukova ilçesinde meydana gelen tren kazada Ankara-İstanbul arasında hızlandırılmış tren seferini yapan Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı tren aşırı hızdan dolayı raydan çıkmış, toplam 230 yolcudan 41 kişinin ölümüne, 89 kişinin de yaralanmasına sebep olmuştu. Kaza, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) bünyesinde sürmekte olan özelleştirilme süreci ve yeni hayata geçirilen hızlı tren projesinin ilk adımında meydana gelmişti. Yolcu sayısı olarak en yoğun hat olan Ankara-İstanbul tren hattı arasında hızlı tren uygulamasına yetersiz altyapıya rağmen aceleyle yapılan ve eski raylar üzerinden geçiş yüzünden meydana gelen kazadan sonra kamuoyu tepki göstermişti.

Bu Yazıya Tepki Ver