Antivirüs yazılımcısı McAfee, hücresinde ölü bulundu

John McAfee
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geliştirdiği antivirüs yazılımı ile adını duyuran iletişim teknolojileri güvenlik şirketi McAfee’nin sahibi ve kriptopara destekçisi John McAfee İspanya’nın Barselona kentinde tutuklu bulunduğu cezaevinde ölü bulunduğu bildirildi.

İspanyol medyası 75 yaşındaki McAfee’nin Çarşamba günü öğleden sonra Barselona’nın kuzey batısındaki Brians Cezaevi’ndeki hücresinde ölü bulunduğunu ve durumun bir cezaevi yetkilisi tarafından doğrulandığını aktardı.

1945 İngiltere doğumlu McAfee’nin ölüm sebebinin otopsi ile araştırılacağı ancak intihar şüphesi üzerinde durulduğu bildirildi. McAffee’nin ölüm haberi, İspanyol mahkemesinin Amerikalı iş insanının hakkındaki suçlamalardan ötürü yargılanmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) iadesi kararını onayladığı haberinin ardından geldi.

McAfee kimdir, neyle suçlanıyordu?

ABD Adalet Bakanlığı 2014-2018 yılları arasında vergi kaçırma ve danışma hizmeti verdiği sırada kriptopara desteklemekten dolayı elde ettiği geliri beyan etmeyerek vergi iadesi dosyasında kasten hata yapmaktan dolayı yargılanmak üzere İspanyol makamlarından McAfee’nin iadesini talep etmişti.

Geçtiğimiz ekim ayında Barselona havaalanında tutuklanan McAfee’nin iade kararının gerçekleşmesi için İspanyol Kabinesi’nin onayı gerekiyordu. Ayrıca karara ilişkin temyiz hakkı da bulunuyordu.Kamuoyunda uyuşturucu, silah ve seks hayatıyla gündeme gelen, Karayip adalarında yasa dışı ilişkileri ile bilinen ve Belize’de komşusunun cinayetiyle ilgili adı geçen McAffee 2018 Amerikan başkanlık seçimlerinde Liberalci Parti’den aday olduğunu açıklamış ve kampanyasında kritptopara kullanımını destekleyeceğini duyurmuştu.

1980’de antivirüs yazılım şirketini kuran ancak 1990’da ayrılan McAfee’nin kişisel servetinin bir dönem 100 milyon doları geçtiği tahmin ediliyor.

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir