Beyaz Saray: S-400’ler ile Kabil Havalimanı arasında bağlantı yok

1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beyaz Saray, NATO Zirvesi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden arasında gerçekleşen yüz yüze görüşmeye ilişkin yeni bir açıklama yaptı. İki liderin görüşmesinde, S-400 konusunun gündeme geldiğini ancak S-400’ler ile Türkiye’nin Kabil Havalimanı’ndaki mevcudiyeti arasında herhangi bir bağ olmadığı ifade edildi.

Beyaz Saray’dan adı açıklanmayan üst düzey bir yetkili, ABD Başkanı Biden’ın Brüksel’den Cenevre’ye seyahat ettiği sırada başkanlık uçağında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“TÜRKİYE İLE BİZİM ARAMIZDAKİ MESELE”

Biden’ın dün Erdoğan ile yaptığı ikili görüşmede, S-400 meselesinin gündeme gelip gelmediğinin ve bunun Biden’ın yarın Putin ile yapacağı zirvede konu olup olmayacağının sorulması üzerine yetkili, “Rus S-400 sistemi meselesi dün gündeme geldi. Bu bizim iç kanunlarımızla ilgili olarak Türkiye ile bizim aramızdaki bir mesele. Yarınki zirvede bu konunun gündeme gelmesini beklemiyorum.” yanıtını verdi.

“KABİL HAVALİMANI İLE S-400 ARASINDA BAĞ YOK”

Yetkili, “Türkiye’nin Kabil Havalimanı’ndaki varlığı karşılığında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile S-400 konusunda bir anlaşma sağlandı mı?” sorusunu ise “Hayır, S-400’ler ile Kabil Havalimanı arasında bir bağlantı yok.” diye yanıtladı.Erdoğan ile Biden dün Brüksel’deki NATO Zirvesi kapsamında bir araya gelmişti.Bu Yazıya Tepki Ver