Biden’dan Çin şirketlerine savaş

biden
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’li şirketlerin ve kuruluşların savunma ve izleme teknolojisiyle bağlantılı olduğu iddia edilen onlarca Çinli şirkete yatırım yapmasını yasaklayan kararnameyi imzaladı.

ABD hükümetinin üst düzey bir yetkilisinin açıklamasına göre, ABD Hazine Bakanlığı yaklaşık 59 şirketi kapsayan yeni listeyi düzenli olarak güncelleyecek ve getirilen yasaklar uyulmasını sağlayacak. Buna göre, Çin’deki hedef alınan şirketlerin halka açık işlem gören menkul kıymetlerini alıp satmak engellenecek. Hazırlanan yeni listeyle birlikte Savunma Bakanlığı’nın önceki yasaklı şirket listesi yenilenmiş oldu.

Kararname, ABD’li şirketlerin ve kuruluşların Çinli askeri endüstriyel sektöre ve askeri, istihbarat ve araştırma geliştirme programlarına yatırım yaparak destek vermesini engelleyecek.

ABD Savunma Bakanlığı’nın önceki listesinde yer alan bazı büyük Çinli şirketler de yeni listede bulunuyor. Bu şirketler arasında Aviation Industry Corp of China (AVIC), China Mobile Communications Group, China National Offshore Oil Corp (CNOOC), Hangzhou Hikvision Digital Technology Co Ltd, Huawei Technologies Ltd ve Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) var.

Bu Yazıya Tepki Ver