Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400 ve F-35 konusundaki görüşümüzü net ifade ettik

erdoğan
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi kapsamında gittiği Brüksel’de ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Biden ile baş başa görüşmesinin sona ermesinin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Saat 19.00’da başlayan baş başa görüşme 48 dakika sürdü.

Kritik görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “S-400’de bizim düşüncemiz daha önce neyse aynı düşünceyi Sayın Başkan’a ifade ettim. F-35 konusunda da aynı düşünceleri ifade ettim” dedi. Erdoğan açıklamasında, ABD’nin teröre verdiği desteğe de vurgu yaptı. Erdoğan görüşmelerimizde YPG/PKK’ya verilen desteğin sonlandırılmasını açıkça dile getirdik ifadelerine yer verdi.

ERDOĞAN İLE BİDEN NE KONUŞTU?Brüksel’de ABD Başkanı Biden’la bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kritik görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Yaptığımız görüşmelerin tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Köklü değişimlerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Bölgesel aktörlerin karar alma süreçlerindeki etkisi ve ağırlığı günden güne artıyor.

Corona virüs salgını küresel sistemdeki açıkları gözler önüne sermiştir. Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimizin güvende olamayacağı gerçeğiyle bir kez daha yüzleşiyoruz.

NATO’NUN BÖLGEDEKİ ROLÜ

Dönem sorumluluktan kaçma değil elinin taşın altına koyma dönemidir. Akdeniz’den Karadeniz’e NATO’nun ittifakına ihtiyaç duyulan her yerde NATO görev almalıdır.

Üzülerek bir hususun altını çizmek istiyorum; örgütler arasında ayrım yapan, iyi terörist kötü terörist anlayışı halen devam ediyor. Böyle bir durum teröre cesaret verecektir.

“TÜRKİYE DEAŞ’A KARŞI MÜCADELE EDEN TEK NATO MÜTTEFİKİDİR”

Türkiye DEAŞ belasına karşı göğüs göğüse mücadele etmiş tek NATO müttefikidir. Sınır ötesi operasyonlarımız sayesinde, 8 bin 200 kilometrekareden fazla alanı terörden arındırdık.

İdlib’e yönelik son dönemde artan terör saldırıları bölgeyi kaosa sürüklemeyi amaçlamaktadır.

“ABD YPG’YE DESTEĞİ SONLANDIRMALI”

Görüşmelerimizde YPG/PKK’ya verilen desteğin sonlandırılmasını açıkça dile getirdik.

Ülkemiz Suriye mahreçli düzensiz göç yükünü tek başına göğüslemek zorunda kalmıştır. Türkiye’ye verilen taahhütlerin çoğu yerine getirilmemiştir.

Tüm müttefiklerimiz sığ siyaseti bırakıp tam bir işbirliği yapmalıdır.

Sayın Biden’la kapsamlı bir görüşme yaptık. Biden’la hem sorunları hem de ortak konuları yapıcı bir şekilde ele aldık. Son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu.

“TÜRKİYE- ABD İLİŞKİLERİNDE ÇÖZÜLEMEYECEK HİÇBİR MESELE YOK”

İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde, doğrudan diyalog kanallarını, etkin ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldık.

Türkiye-ABD ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, iş birliği alanlarımızın sorun başlıklarından daha geniş ve zengin görünüm sergilediğini düşünüyoruz.

TÜRKİYE AFGANİSTANDA KALACAK MI?

Afganistan konusundaki düşüncelerimizi çok açık olarak Sayın Biden’a ifade ettim. Afganistan’dan çıkmamız istenmiyorsa, diplomatik, lojistik, mali konularda ABD’nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor. Afganistan’da Pakistan’ı yanımıza alma düşüncemizi kendilerine söyledik. Şu an itibariyle bir mutabakat söz konusu.

“S-400’LERDE DÜŞÜNCEMİZ DEĞİŞMEDİ”

S-400’de bizim düşüncemiz daha önce neyse aynı düşünceyi Sayın Başkan’a ifade ettim. F-35 konusunda da aynı düşünceleri ifade ettim.

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir