‘Canım hiç istemiyor anne’

Untitled-1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Az yiyen veya yemek seçen çocuklara ebeveynlerinin ısrarcı olması ya da alternatif sunması, çocuklarının sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesine engel oluyor

Birçok anne-baba, çocuklarının az yemesinden ya da yemek seçmesinden şikayetçi. Bu durumda çocuğa başka seçenek sunmamak gerekiyor. Alternatif yemek vermeyip, çocuğun acıkmasını beklemek çok daha sağlıklı. Aç kalır endişesiyle çocuğun sürekli bir şeyler yemesi için uğraşmak ise bu konuda yapılan en büyük yanlış. Yemeği reddeden çocuğa ısrarcı olmak, ‘tabaktakilerin hepsi bitecek’ demek, tabağı iyice doldurmak hataları yerine sevmediği yiyecekleri hoşuna gideceği sunumlarla getirmek tercih edilmeli.

ÖDÜL VERMEYİN

Yemek yemeyi ödüllendirmek ise uzun vadede daha büyük problemlere yol açıyor. Yemek yediğinde ödüllendiren çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesi engellenmiş oluyor. Ebeveynlerin rol model olması da şart. Meyve yemeyen babanın ya da yemekten sebzeleri ayıklayan annenin bulunduğu bir ailede çocuğun önüne koyulan her şeyi bitirmesi beklenemez. Yemek sırasında televizyonun kapalı olması ve çocukların teknolojiden uzak kalmalarının sağlanması da öneriliyor.

 Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir