Cem Küçük: “Türkiye çıkarları gerektirdiğinde herkesle dost da oluyor düşman da”

recep tayyip Erdoğan Şanghay İşbirliği Örgütü ŞİÖ Zirvesi için gittiği Semerkant Putin Reisi Aliyev Rahman ve Lukaşenko
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesine AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilk kez katılmasının ardından, Türkiye çıkarları gerektirdiğinde herkesle dost da oluyor düşman da. Elbette dost kazanmak daha önemli. Şu anda yapılan bu. Ülkeye önemli para girişi oluyor. Dostane ilişkilerin faydası burada ortaya çıkıyor” yorumunu yaptı.
Küçük, yazısında şu ifadeleri kullandı:
“Dünya, kim ne derse desin Türkiye’nin önemini biliyor ve farkında. Batı izlenilen bazı siyasi politikalardan memnun olmasa da Türkiye ile iyi geçinilmesi gerektiğini biliyor. Kaldı ki onlara da soracak değiliz. Rusya, İran gibi ülkeler Türkiyesiz işlerin zor olacağının farkında. Yani bir denge unsuruyuz.
Türkiye ne Batı’dan kopar ne de Doğu’ya kayıtsız kalır. İngiltere’yle de ticaret yapacak İran’la da. Fransa ile de münasebeti olacak Çin’le de. Latin Amerika ülkeleri de bizim için önemli Afrika’dakiler de. Bu kadar basit.
Şanghay İşbirliği Örgütü’nde Çin ile Rusya arasındaki görüşmede şöyle bir cümle sarf edildi: Tek kutuplu dünya işi bitti…
Türkiye 21. yüzyılın önemli aktörlerinden biri. Bunu herkes fark etti de, bir tek içimizde idrak edemeyenler var. Aslında onlar da görüyor ama söylemek işlerine gelmiyor.” 

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.