CHP’den MHP’ye Kılıçdaroğlu yanıtı: Feti Yıldız işareti vermiş

Bülent Tezcan- Feti Yıldız
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’li Bülent Tezcan, MHP’li Feti Yıldız’ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlık fezlekeleriyle ilgili açıklamasına tepki gösterdi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, 28. dönemde TBMM’de yer almayacak olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yargılanmasını istedi. Yıldız, Kılıçdaroğlu’nun milletvekili seçilmediği için dokunulmazlığının sona erdiğini belirterek, hakkında oluşturulan fezlekelerin iddianameye dönüştürülmesi gerektiğini savundu.

‘ÜLKEYİ HANGİ HUKUK DIŞI GİRDABIN İÇİNE SOKACAĞININ İŞARETİ’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan TBMM’de kaydını yaptırdı. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tezcan, Yıldız’ın bu açıklamasına tepki gösterdi ve şöyle dedi:

“Feti Yıldız, Cumhur İttifakı’nın Türkiye’yi gelecek dönemde hangi hukuk dışı girdabın içine sokacağının işaretini vermiş. Sayın Erdoğan’ın o gece yaptığı balkon konuşmasında ve Kısıklı’da yaptığı konuşmada milletin taktirinin ve beklentisinin dışında toplumu birleştiren bir yeni dönem yerine yine çatışma ve kavgalardan şekillenen bir yeni dönem arayışı içinde olduğunu gösterdi. Öyle ki Cumhurbaşkanlığı sitesine yaptığı konuşmanın İngilizce metnini koyarken, dönüp o metni sansürleyerek koymak zorunda kaldılar yurtdışında bu çok yakışıksız kaçar diye.

‘KEŞKE TALİHSİZ BİR SÖZ DİYEBİLSEK’

Feti Yıldız’ın tutumu da önümüzdeki dönemde hukukun üstünlüğü, demokrasi ve özgürlükler konusunda çok ciddi mücadele etmemiz gerektiğini gösteriyor. Keşke talihsiz bir söz diyebilsek, umarım talihsiz bir sözdür. Bizim Genel Başkanımızın yargı ve hukuk önünde hesap vermekten çekineceği ve kaçınacağı bir durum yoktur. Önümüzdeki dönemde de muhtemelen bu anlayış yeni fezlekeler düzenleyecektir. Ancak gelen bütün milletvekili arkadaşlarımızın Türkiye’nin suhulete, düze çıkması, aydınlığa çıkması sürecinde fezlekeden korkarak siyaset yapmayacağını biliyoruz. Bizim siyasetimizin ibresini fezlekeler belirlemedi, belirlemeyecek. Düzenleyebildikleri kadar fezleke düzenlesinler. Hiçbir CHP’li başta genel başkan olmak üzere fezlekelerden korkmuyoruz, halkın mücadelesini kararlı bir şekilde yürütmeye talibiz, devam edeceğiz.”

Kılıçdaroğlu ismi üzerinden yapılan değişim tartışmalarının anımsatılması üzerine Tezcan, şöyle konuştu: “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, CHP tarihinde en güçlü ve en önemli değişimi yapan liderlerin başında geliyor. CHP’nin toplumun önemli bir kesimiyle buluşmasını ve helalleşmesini sağlamış, ulaşamadığımız kesimlere CHP’nin ulaşabilmesini sağlamış, en büyük değişim ve dönüşümü gerçekleştirmiş bir liderdir. O değişim ve dönüşümün ürünleridir 2019 yerel seçimlerinde 25 yıl sonra Ankara ve İstanbul Büyükşehir belediyelerini almamız, Adana, Mersin, Antalya gibi 11 büyükşehir belediyesi seçimlerini büyük bir güçle kazanmamız, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun değişim ve dönüşüm gücünün bir ürünüdür.”‘BAŞARI GÖSTERDİ’

Tezcan, Kılıçdaroğlu’nun tüm muhalefeti bir araya getirme başarısını da gösterdiğini ifade ederek, “Muhalefeti tek bir merkezde toplayabilme yeteneği Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderlik yeteneğinin bir ürünüdür. Dönüşüm ve değişim arıyorsak CHP’de en büyük dönüşüm ve değişim bu şekilde gerçekleşmiştir. Bundan sonra da partide dönüşüm ve değişim gerçekleşecekse bu Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na rağmen değil, onunla birlikte ve onun önderliğinde olacaktır” diye vurguladı.

Bu Yazıya Tepki Ver