Cumhur İttifakı, kalelerinde eridi… Millet İttifakı çıkışta

cumhur-ittifaki
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçime aylar kala anket firmaları araştırmalarını hızlandırırken, AK Parti ve MHP’nin kalesi olarak tabir edilen illerin nabzını tutan ORC Araştırma bu kez Kayseri, Malatya, Urfa ve Yozgat üzerine ekim ayında yaptıkları kapsamlı araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Anketten çıkan sonuçlar Cumhur İttifakı’nın bu şehirlerde oylarının azaldığını ortaya koydu. Buna karşın CHP ve İYİ Parti’nin bu illerin tamamında oylarında artış yaşadığı da kaydedildi.

Kayseri’de hala birinci parti olan AK Parti, önceki seçimlere oranla 12 puanın üzerinde oy kaybederken bu oran MHP’de 9 puanın üzerine çıktı. İYİ Parti ve CHP’de toplam artış ise 11 puandan fazla.

AK Parti ve MHP 18 puan eridi

Benzer bir durum Malatya için de geçerli. Bu ilde AK Parti ve MHP toplamda 18 puanın üzerinde erime yaşadı. Millet İttifakı’nın oyları ise 10 puandan fazla yükseldi.

Urfa’da AK Parti 11 puanın üzerinde oy kaybetti, HDP’nin ise 7 puandan fazla eksildiği görüldü. Yozgat’ta AK Parti ve MHP toplamda 20 puanın üzerinde oy kaybederken Millet İttifakı 12 puandan fazla yükseliş kaydetti.

MAK Başkanı: İlk kez oy kullanacak gençlerde yapılan anketti 8 bölgenin 8’inde de AK Parti birinci parti değil

Öte yandan MAK Başkanı Mehmet Ali Kulat da 5-15 Ekim tarihlerinde yüz yüze görüşme yöntemiyle 64 ilde yaptıkları son anket sonucunu paylaştı.

Buna göre Millet ve Cumhur İttifakı arasındaki fark 3 puan olurken Emek ve Özgürlük İttifakı’nın oy oranı yüzde 10. Bu çalışmaya göre Cumhur İttifakı yüzde 40 olurken Millet İttifakı yüzde 43 oldu.MAK Başkanı Kulat, ankete ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Gençlerin çok büyük sorunları var. İlk kez oy kullanacak gençlerle yapılan ankette 8 bölgenin 8’inde de AK Parti birinci değil. İktidarın kaçırdığı bir şey var. AK Parti’yle yolunu ayıran seçmen kararsızlar durağında beklemiyor.

Bu Yazıya Tepki Ver