Danıştay’dan kritik karar… “FETÖ ile irtibat ve iltisaklı olduğu” gerekçesiyle ihraç edilen 178 hâkim-savcı mesleğe dönecek

hakim-savcı-hsk-adalet-hukuk
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Danıştay 5. Dairesi, “FETÖ ile irtibat ve iltisaklı olduğu” gerekçesiyle meslekten ihraç edilen 178 ismin mesleğe dönmelerine karar verdi. Verilen karar sonrası yargı mensuplarından 122’si göreve iade edilirken, 56 ismin bulunduğu liste ise HSK’ya geldi.

Sabah’tan İlker Turak’ın haberine göre, Danıştay 5. Dairesi, meslekten çıkarma kararının iptali için açılan davalarda çok sayıda iptal kararına imza attı.

Danıştay 5. Dairesi, iptal kararı verdiği 178 ismi hâkimler ve Savcılar Kurulu’na gönderdi.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun Danıştay’ın vermiş olduğu iptal kararlarını temyiz edip etmeyeceği bilinmiyor, iptal kararlarının temyiz edilmesi durumunda son kararı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu verecek.

Danıştay 5. Dairesinin verdiği iade kararının ardından bütün bu kişilere faiziyle birlikte Devletin tazminat ödeyecek. Danıştay 5. Dairesinin verdiği kararda “Bu karar nedeniyle yoksun kaldığı maddi haklarının meslekten çıkarıldığı tarihten itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar verildi” denildi.Bu Yazıya Tepki Ver