Decathlon’a “Kürtçe” protestosu: 45 dil var, Kürtçe yok !

Decathlon
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

45 dilde tanıtım panosu hazırlayan Decathlon mağazasının Kürtçe’ye yer vermemesi İstanbul Bayrampaşa’daki şubesi önünde Kürt Araştırmaları Derneği tarafından protesto edildi

Kürt Araştırmalar Derneği, Decathlon mağazasının 45 dilde hazırladığı tanıtım panosunda Kürtçenin yer almamasını, İstanbul Bayrampaşa’da bulunan Forum İstanbul Alışveriş Merkezi önünde protesto etti.

Açıklamada konuşan Kürt Araştırmaları Derneği Eş Başkanı Eyüp Subaşı, Kürtçenin kadim bir dil olduğunu söyledi. Kürtçenin yıllardır inkar politikalarıyla karşı karşıya kaldığını dile getiren Subaşı, “Burada da bulunmamızın sebebi arkamızda bulunan Decathlon’un geçenlerle onlarca dille hazırladığı afişte Kürtçe’nin yer almaması. Bu afişte Kürtçe bulunmamasının sebebi Decathlon’un umarız ki inkar politikaları değil, yerelde yöneticilerin yapmış olduğu bir dikkatsizlik veya bir hata sonucudur” dedi.

Decathlon’un açıklama yapması gerektiğini söyleyen Subaşı, “Bugün buradayız, yarın diğer yerlerde olacağız. Hiç kimse Kürtçeyi yok sayamaz. Decathlon da bu gerçeklik nezdinde hareket etmelidir. Kürtçeyi savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir