Dijital varlıklara 3 yılda 200 milyon dolar

1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NFT sektörünü mercek altına alan EGİAD’ın toplantısına katılan sanatçı Uçman Balaban “İşini bırakıp yüzde yüz NFT ile uğraşan insanlar var” açıklamasını yaptı.

Çağımızın getirdiği teknolojik yenilikler ile birlikte dijital ürünlere sahip olmak insanlar arasında yaygınlaşmaya başladı. Non-Fungible Token (NFT) olarak geçen bu sektöre ilgi her geçen gün artarken, 2017 yılından bu yana dijital varlıklara 200 milyon dolardan fazla para harcanmasıyla tüm dikkatler NFT’lere çevrilmiş durumda. Bitcoin’in geleneksel para birimlerine dijital bir alternatif olarak ortaya çıktığı bu dönemde, NFT’ler de artık koleksiyon eserlerine dijital bir karşılık olarak kendini gösteriyor.

DEĞİŞTİRİLEMİYORLAR

Bu yeni sektöre kayıtsız kalmayan Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) genç iş dünyası için sektörü mercek altına aldı. EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, “Son 3 yılda NFT’lere 200 milyon dolardan fazla para harcanmıştır. Tüm NFT’lerin benzeri olmayan eşsiz bilgiler barındırmaları ve kolayca erişilebilir olmaları, koleksiyon değeri olan fiziksel bir ürünle karşılaştırıldığında bir ürüne dijital olarak sahip olmanın avantajlarını ortaya çıkartmaktadır. Ayrıca kripto varlıkların aksine, NFT’ler kendi aralarında değiştirilemezler” bilgisini verdi.

Hak ettikleri değer

Adından sıkça bahsettiren sanatçı, hareketli grafik tasarım, illüstrasyon ve animasyon alanlarında çalışan Uçman Balaban, NFT’nin, sanatçı ve koleksiyoner arasındaki aracıları kaldırmasıyla ve telif konusunda var olan sistemin yerine yenisini getirerek, “Dijital sanatçılar NFT sayesinde hak ettikleri değere ilk kez ulaştılar. Çok popüler bir sektör haline geldi. Dijital sanatçıların ilk kez kendilerine market bulması söz konusu oldu. İşini bırakıp yüzde yüz NFT ile uğraşan insanlar bile var” ifadelerini kullandı.Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.