Dökmen’den “enine boyuna” cevap: Halk aptal değil!

dokmen
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Habertürk ekranlarında, “Enine Boyuna Özel” programında dikkat çeken anlar yaşandı. Programa, Eğitimci-Psikolog Profesör Doktor Üstün Dökmen’in sözleri damga vurdu.

Program sunucusu Hülya Hökenek, Dökmen’e koronavirüs sorusu yöneltti. Hökenek, “Hocam korkuyoruz da bize korkmamayı birilerinin öğretmesi lazım. Nasıl biz akılcı şekilde bu duyguyla da başa çıkarız? Nasıl bir ruh hali içindeyiz. Onun tanımını yapın hocam” derken, Dökmen, “Olaya geniş bakmak gerekiyor. Bu çocuk on yaşında niye yalan söylüyor anlamsız bir soru. Toplum yalan söylüyor” şeklinde bir yanıt verdi.

“HALK APTAL DEĞİL, GÖRÜYOR…”

5 madde sıralayan Dökmen, pandemideki önlemlerin “tutarsızlığına” değindi. Halkın yaptığı cenazelerin sınırlandırılıp, siyasetçilerin cenazelerinin kalabalık şekilde yer almasından, Kanal İstanbul’a, ihalelere ve Türkiye ile dünyadaki adaletsizliklere değinen Dökmen, “İhalelerde kayırma var mı var? Cenazede de kayırma var, halk aptal değil, görüyor bunu. İhaleye razı oldum, cenazede de kayırma var” dedi.

Dökmen, pandemi konusunda halktan bilgi saklandığını ve halkın yalan söylendiğini düşünmesinin bir güvensizliğe neden olduğunu ifade etti.

“BÖYLE BİR ŞEY OLMAZ”“Bir parti başkanı bir parti başkanına zürriyetsiz diyor. Ben kendimi çok kötü hissettim” diyen ve ardından da alkol yasaklarından bahseden Dökmen’e, Hökenek, “Üstün hocam, siz şimdi bir profesörsünüz. Çok değerlisiniz bizim için. Biz bunlarla nasıl başa çıkarız. İsterseniz oraya geçelim. Kovidin insan üzerindeki etkisini konuşuyoruz. Biraz insan odaklıyız. Bu akşam siyaset dışı konuşuyoruz” dedi.

“Olaylar tek başına ele alınmaz” diyerek bir yanıt veren Dökmen, “Belli bir toplumsal ortamda, kültür ortamında belli duygu, düşünce, davranışınız olur. Cımbızla ayıklanmaz. ‘Siyasetten konuşmayalım, bundan konuşalım. Hocam bu uygun değildir.’ Böyle söylediğiniz gibi bir şey olamaz efendim” dedi.

Porgramın ileriki anlarında Dökmen’in başka konulardan bahsederken, moderatör Hökenek’e “Bu siyasi değildi di mi” diyerek takıldığı da görüldü.

Bu Yazıya Tepki Ver