Dünya liderlerinden taziye mesajı: ‘’Türk halkının yanındayız’’

dünya bayrakları
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’yi yasa boğan 7,4 büyüklüğündeki depremden sonra dünya liderleri, siyasetçileri ve uluslararası organizasyonlar taziye mesajları yayınladı.

Kahramanmaraş merkezli 7,4 şiddetindeki deprem sonucunda yüzlerce vatandaş hayatını kaybetti.

Biri 6,6 şiddetinde olmak üzere 30’dan fazla artçı depremin yaşandığı felakette, Kahramanmaraş, Adıyaman, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya ve Hatay’da birçok bina yıkıldı. Yüzlerce kişi enkazın altında kaldı.

Dünya liderleri, siyasetçileri ve uluslararası organizasyonlar taziye mesajları yayınladı.

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ: “TÜRKİYE’MİZE BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: “Kayıplarımıza Tanrı’dan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar ve ana vatan Türkiye’mize büyük geçmiş olsun dileklerimi, şahsım ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarım adına büyük bir üzüntü, acı ve kederle iletirim.”

AZERBAYCAN: “KARDEŞ TÜRKİYE HALKINA TAZİYELERİMİ SUNUYORUM”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev: “Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve kardeş Türkiye’nin birçok yerinde hissedilen şiddetli deprem sonucu çok sayıda can kaybı ve yıkım haberi bizleri derinden üzdü. Bu zor zamanda her türlü yardıma hazır olduğumuzu ifade ediyor, size, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına, kardeş Türkiye halkına şahsım ve Azerbaycan halkı adına taziyelerimi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyor, depremin etkilerinin bir an önce ortadan kalkmasını diliyorum.”TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI: “TÜRK HALKININ DİRENCİ BU FELAKETİ ATLATACAKTIR”

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev: Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türk halkının gücünün ve direncinin bu felaketin en kısa zamanda atlatılmasına yardımcı olacağına inancımız tamdır.”

RUSYA: “HAZIRIZ”

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin:, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak taziyelerini iletti: “Ülkenizde meydana gelen depremin yol açtığı çok sayıdaki can kaybı ve büyük yıkımlar nedeniyle derin başsağlığı dileklerimi kabul edin. Ölenlerin ailesi ve yakınlarına üzüntü ve desteğimi, felaket sonucu yaralananlar için de acil şifalar dileğimi iletmenizi rica ederim. Bu konuda gerekli yardımı sağlamaya hazırız.”

İSRAİL: “İSRAİL HALKI ADINA ÜZÜNTÜLERİMİ BİLDİRİRİM”

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog: “İsrail halkı adına, dün gece Türkiye’de yaşanan deprem felaketi nedeniyle derin üzüntülerimi bildiririm. Yaşanan can kayıpları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türk halkına başsağlığı diliyorum. İsrail Devleti, mümkün olan her yolla yardım göndermeye her zaman hazırdır.”

UKRAYNA: “TÜRK HALKINA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Türk halkına ve Türkiye’deki depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimi iletiyor, tüm yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu zor zamanda Türk halkının yanındayız. Afetin sonuçlarının üstesinden gelmek için gerekli yardımı sağlamaya hazırız”

MACARİSTAN: “TALİMAT VERDİM”

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak: “Bu sabah Türkiye’den gelen trajik haberleri duyduğumda şok oldum. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum”

Macaristan Başbakanı Viktor Orban: “Türk halkına başsağlığı diliyorum. Hayatını kaybedenlerin aileleri için dua ediyoruz. Türkiye’ye derhal yardım gönderilmesi için talimat verdim.”

GÜRCİSTAN: “TÜRK HALKININ YANINDAYIZ”

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili: “Deprem yüzünden birçok canını yitiren Türk halkına en derin üzüntülerimi sunuyorum ve başsağlığı diliyorum. Türk halkının yanındayız. Yardım sağlamaya hazırız. Yaralılara acil şifalar diliyorum.”

KOSOVA: “DERİN ÜZÜNTÜ İÇİNDEYİZ”

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani: “Türkiye’de yaşanan deprem felaketi nedeniyle derin bir üzüntü içindeyiz. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz. Bu zor zamanda Türk halkının yanındayız. Afetin sonuçlarının üstesinden gelmek için gerekli yardımı sağlamaya hazırız.”

ERMENİSTAN: “YARDIMA HAZIRIZ”

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan: “Türkiye ve Suriye’de yaşanan yıkıcı deprem yüzünden derin üzüntü duyuyoruz. Birçok kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden ailelere başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz. Ermenistan, yardıma hazırdır.”

YUNANİSTAN: “HEMEN YARDIM EDECEĞİZ”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis: “Yunanistan, kaynaklarını seferber ediyor ve hemen yardım edecek.”

İSVEÇ: “DERİN ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ”

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström: “Türkiye ve Suriye’de çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olan depremden derin üzüntü duyuyorum.”

LETONYA: “YIKICI HABERLER VAR”

Letonya Dışişleri bakanı Edgars Rinkevics: “Türkiye’nin güneydoğusunda ve Suriye’de meydana gelen şiddetli deprem ve ardından gelen artçı sarsıntılarla ilgili yıkıcı haberler var.”

FRANSA: “KORKUNÇ GÖRÜNTÜLER GELiYOR”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Makron: “Türkiye ve Suriye’de yaşanan görülmemiş büyüklükteki depremden korkunç görüntüler geliyor. Fransa, yardım göndermek için hazırdır. Acılı ailelere başsağlığı diliyoruz.”

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna: “Türkiye’yi sarsan ve çok sayıda can kaybına yol açan korkunç depremin ardından mevkidaşım Mevlüt Çavuşoğlu’na, ülkesine ve Türk halkına en içten taziyelerimizi ilettim. Fransa, Türk halkının yanındadır.”

İTALYA: “YARDIM EKSİK OLMAYACAK”

İtalya Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Başbakan Giorgia Meloni, Suriye sınırında Türkiye’yi vuran yıkıcı depremle ilgili gelişmeleri, Sivil Savunma tarafından güncellenen bilgileri yakından takip ediyor. Meloni, depremden etkilenen halka yakınlığını ve dayanışmasını belirtiyor. İtalyan Sivil Savunması ilk yardıma katkıda bulunmak için uygun olduğunu bildirmiştir.” ifadesi kullanıldı.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Çok sayıda can kaybına yol açan şiddetli bir depremin vurduğu Türk halkının yanındayım. İtalya’nın yardımı eksik olmayacak. Dışişleri Bakanlığı, depremden etkilenen bölgedeki tüm İtalyanlarla temas kuruyor.” ifadelerini kullandı.

Tajani, bir başka Twitter mesajında da İtalya’nın yakınlığını belirtmek ve İtalyan Sivil Savunmasının yardım için hazır olduğunu aktarmak üzere Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda konuştuklarını da kaydetti.

HOLLANDA: “ARAMA KURTARMA EKİBİ GÖNDERECEĞİZ”

Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra: “Türkiye’de ve Suriye’deki yıkıcı deprem haberiyle şok olduk. Düşüncelerimiz Türk ve Suriyeli kurbanlar, mağdurlar ve aileleri ile birlikte. Hollanda Türkiye’ye Kentsel Arama ve Kurtarma ekibi gönderecek. Bu ekip, polis, askeri personel, ilk yardım ekipleri ve itfaiyecilerden oluşuyor.”

ALMANYA: “KORKUNÇ HABERLERLE UYANDIK”

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock: “Türkiye ve Suriye’den korkunç haberlerle uyandık. Düşüncelerim bu korkunç depremlerde hayatını kaybedenlerin aileleri, arkadaşları ve komşuları için endişelenen herkesle birlikte. Partnerlerimizle birlikte hızlı bir şekilde yardım ulaştıracağız.”

PAKİSTAN: “DERİNDEN ÜZDÜ”

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif: Türkiye’nin güneydoğusunu vuran bu büyük deprem haberi derinden üzdü. Yaşanan can ve mal kayıpları nedeniyle kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve kardeş Türkiye halkına en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ: “DESTEĞİMİZİ TAAHHÜT EDİYORUZ”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge: “DSÖ Avrupa, bu trajediye müdahalede Sağlık Bakanlığı ve Bakan Fahrettin Koca’ya desteğini de taahhüt ediyor.”

NATO: “TAM DAYANIŞMADAYIZ”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: “Türkiye ile tam dayanışmadayız. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’yla temastayım. NATO müttefikleri şu anda destek için seferber olmuş durumda.”

ABD: “ABD YARDIM SEÇENEKLERİNİ DEĞERLENDİRİYOR”

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan: “Gerekli her türlü yardımı sağlamaya hazırız. Başkan (Joe) Biden, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ve diğer federal hükümet ortaklarını, depremden en çok etkilenenlere yardımcı olmak için ABD’nin müdahale seçeneklerini değerlendirmeleri için yönlendirdi. Türkiye hükümeti ile koordinasyon halinde durumu yakından izlemeye devam edeceğiz.”

ÇİN: “TÜM KALBİMİZ TÜRK HALKININ YANINDADIR”

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği: “Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem felaketini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz.  Bu zor dönemde tüm kalbimiz Türk halkının yanındadır. Çin tüm yardımları sağlamaya hazır.”

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir