Erdoğan, Uluslararası Bağışçılar Konferansı’na bağlandı, depremin yıkım maliyetini söyledi

recep erdoğan
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım amacıyla düzenlenen Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nda yaptığı açıklamada “Depremin yol açtığı yıkım maliyetinin yaklaşık 104 milyar doları bulacağı anlaşılıyor”  dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Komisyonu ile AB Konseyi Dönem Başkanı İsveç’in, Türkiye ve Suriye’de depremlerden etkilenen bölgelere destek için düzenlediği Uluslararası Bağışçılar Konferansı’na Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden canlı bağlantıyla katıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Deprem bölgesindeki 11 ilde yıkık, acil yıkılacak, ağır hasarlı, yani kullanılamaz hale gelmiş bina sayısı 298 bine, bağımsız bölüm sayısı 876 bine varıyor.” dedi.

Erdoğan, “Depremin yol açtığı yıkım maliyetinin yaklaşık 104 milyar doları bulacağı anlaşılıyor.Bu çapta afetle hiçbir ülkenin tek başına mücadele etmesi mümkün değil.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu zor günlerde tüm dostlarımızın; kurumlarıyla, üye ve aday ülkeleriyle AB, BM ve diğer uluslararası örgütlerin sergilediği dayanışmayı asla unutmayacağız.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:“Depremde yıkılan tüm şehirlerimizi altyapısı, üstyapısı, işyerleri, tarihi ve kültürel değerleriyle yeniden inşa ve ihya edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedefimiz 1 yılda deprem bölgesinin ihtiyacını karşılayacak sayıda yapıyı inşa etmektir. İlk yıl 319 bin, toplam 650 bin konutu teslim etmeyi planlıyoruz.” dedi.

Erdoğan, “Eş zamanlı olarak çadır kent, konteyner kent ve prefabrik kurulumuna devam ediyoruz. İki ayda 108 bin konteyner kurarak, yarım milyon insanı yerleştireceğiz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üçüncü ülkelerin, Suriye’deki depremzedelere yönelik insani yardım malzemesi intikallerinde gereken kolaylığı gösteriyoruz. Bu tutumu sürdüreceğiz.”

Türkiye’ye 1 milyar Euro destek

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Bağışçılar Konferansı’nda yaptığı açıklamada Türkiye’de yeniden inşa çalışmaları için 1 milyar Euro destek sağlanacağını duyurdu.

Brüksel’de konuşan von der Leyen “Milyonlarca kişi evsiz kaldı ve bir türlü bitmeyen kış koşullarında çadırlarda yaşıyorlar” dedi ve ekledi: “Yeniden inşa için harekete geçmeliyiz.

Bu Yazıya Tepki Ver