Erdoğan’dan gençlere: “Kripto para kumarlarına yönelmek yerine blokzincir teknolojilerine yönelmeleri tavsiyesinde bulunuyorum”

Recep Tayyip Erdoğan
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi’nde, teknoloji, blokzincir teknolojisi ve savunma sanayii ağırlıklı bir konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında “Gençlerimize hiçbir dayanağı olmayan kripto para kumarlarına yöneltmek yerine blokzincir teknolojilerinin geliştirilmesinin içinde yer alarak daha büyük ve münbit mecralara yönelmeleri tavsiyesinde bulunuyorum” dedi. Erdoğan konuşmasında,  “İnternette fiber altyapı konusunda bir yavaş gidiyoruz, onu da hızlandıracağız” dedi.

İstanbul Üniversitesi Cemal Bilsel Konferans Salonu’nda Blokzincir İstanbul programı düzenleniyor. Programda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. Burada gençlere de tavsiyede bulunan Erdoğan, “Gençlerimize hiçbir dayanağı olmayan kripto para, kumarlarına yöneltmek yerine blokzincir teknolojilerinin geliştirilmesinin içinde yer alarak daha büyük ve münbit mecralara yönelmeleri tavsiyesinde bulunuyorum” dedi.

Öte yandan Erdoğan, internette fiber altyapı konusunda biraz yavaş gittiklerini ancak hızlandıracaklarını da söyledi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Ülkemiz ve teknoloji sektörü için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ülkemizin dijital dönüşümünün altında da AK Parti imzası olacaktır. Türkiye’nin yatırım eksikliklerini tamamlaya çalışırken, güçlü teknolojik altyapı kurmayı da ihmal etmedik. Başka türlü ülkemizi 2053 vizyonumuzla buluşturamayız. İnternet altyapımızı geliştirmemiz, bunların işaretidir. İnternette fiber altyapı konusunda bir yavaş gidiyoruz, onu da hızlandıracağız. Rabbimiz insan için ancak çalıştığı kadarı vardır buyuruyor. Ülkemizin son 20 yılda araştırma geliştirme konusunda kat ettiği yol çok önemlidir.

Teknopark’larda da benzer bir gelişmeye tanıklık ediyoruz. Bugün 59 şehrimizde 94 teknoparkımız mevcut. Savunma Sanayi teknolojinin lokomotifi konumunda.‘TOGG’un ülkemize önemli katkıları olacak’

Bu gelişmenin en somut yanmasını ihracatımızda görüyoruz. Değeri 1 milyar doların üzerinde olan teknoloji şirketi sayısı 6’yı buldu. TOGG otomobilimizde ülkemizin teknolojide geldiği seviyelerden biridir. Üreticilerinin deyimiyle, bir akıllı cihaz olan TOGG’un ülkemize önemli katkıları olacaktır.

Blokzincir teknolojisinin kamuoyunda popüler olması, sağladığı merkeziyetsiz düzen, mevcut ekonomik düzeni değiştirebilecek durumdadır.

‘Tayfun füzemiz var’

Dijital varlık deposuna yakıt koyan olmaktan ziyade, bizzat bu aracı kullanan ülke olmak istiyoruz. Hedefimiz bu alanda da üretici, takip eden değil takip edilen konumuna ulaşmaktır. İnsansız hava araçlarımız, adlarına şarkılar bestelenen efsaneler haline gelmiştir.

Tarih boyunca cesaret ve azmimiz yanında, üretkenliğimizle çalışkanlığımızla dünyaya örnek olduğumuz gibi bugün teknolojik kalkınmayı örnek oluyoruz. Bugün Tayfun füzemiz de var.

‘Kumar yerine blokzincir’

Yeni yönetim sistemimizi kurarken, dijital dönüşüm ofisine de yer verdik. Dijital dünyamızı nasıl organize edeceğiz? Tüm bunların adımlarını cumhurbaşkanlığı sistemini kurarken ortaya koyduk. Daha birkaç gün önce E-İnsan projesi tanıtım törenindeydik. Her teknofest festivalinde yer alıyorum. Çeşitli şehirlerimizdeki teknoloji merkezlerinin açılışını bizzat yapıyoruz. Ülkemize kazandırdığımız eserlerin çoğu aynı zamanda teknoloji harikasıdır. Uluslararası katılımcıları, kamu ve özel sektörümüzün temsilcileri ile buluşturacak bu etkinlik önem taşıyor.

Siber dünya kavramı genişlerken, Türkiye’yi de çağın önüne getirecek gelişmeleri hazırlayacağız. Gençlerimize hiçbir dayanağı olmayan kripto para, kumarlarına yöneltmek yerine blokzincir teknolojilerinin geliştirilmesinin içinde yer alarak daha büyük ve münbit mecralara yönelmeleri tavsiyesinde bulunuyorum.

Bu Yazıya Tepki Ver