Ermenistan, Azerbaycan sınırı ihtilafı için Rusya’nın teklifini dinleyecek

azerbaycan
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan Ermenistan-Azerbaycan sınır çizgilerinin çizilmesi ile ilgili teklifler geldiğini, söz konusu tekliflerin tamamının Erivan için kabul edilebilir olduğunu belirtti. Paşinyan, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan Ermenistan-Azerbaycan sınır çizgilerinin çizilmesi ile ilgili üç teklif geldiğini, tekliflerin üçünün de Erivan için kabul edilebilir olduğunu ifade etti. Paşinyan, “Dün parlamentoda, Mayıs 2021’den bu yana Rusya’dan Ermenistan-Azerbaycan sınırının çizilmesi ile ilgili üç teklif geldiğini ve tekliflerin üçünün de bizim için kabul edilebilir olduğunu ve öyle kalacağını söyledim” diye konuştu.

Geçen çarşamba günü Azerbaycan ile sınırları çizme sürecini başlatmanın ve tamamlamanın önemli olduğunu belirten Paşinyan, “Daha mayıs ayında sınırı belirleme ve çizme sürecinin başlatılması için teklifi imzalamaya hazır olduğumu duyurmuştum. Bu sürecin başlamasını ve tamamlanmasını çok önemli buluyorum. Rusya üç kez sınır çizme önerisinde bulundu ve biz, üçünde de bu süreç üzerinden ilerlemeyi kabul etmiştik. Kanaatimce süreç, Azerbaycan’ın geciktirmesinden ya da cevap olmamasından dolayı ilerlemiyor” diye konuştu.

“Sürecin başlamasıyla sınırdaki gerginlik de son bulacak”

Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sınır hattında barışçıl çözümün önemli olduğunu söyleyen Paşinyan, “Sınır belirleme ve çizme sürecinin başlaması dahil olmak suretiyle tüm önerilerimiz hala geçerli” vurgusunu yaptı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Anadolu Ajansı’na dün yaptığı açıklamada sınırdaki gerilim bağlamında ‘sınır sorununun çözülmesi için Ermenistan ile Azerbaycan arasında ortak komisyon kurulması ve sınırları tanımlama sürecinin başlaması, uluslararası sınırları saygı esasına dayalı bir şekilde bu sürecin başlatılması gerektiğini vurgulayarak, “Bu sürecin başlamasıyla sınırdaki gerginlik de son bulacak” demişti.Bu Yazıya Tepki Ver