Ersin Tatar “Federasyon defteri kapandı”

ersin tatar
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Federasyon temelinde bir anlaşma için 50 yıldır görüşmeler sürüyor. Ama benim Cumhurbaşkanı olmam dolayısıyla artık o defter kapandı” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mersin’de yapacağı bir dizi ziyaret kapsamında Tarsus ilçesindeki Nusret Mayın Gemisi’ni ziyaret etti. Ersin Tatar, Mersin Tarsus’ta Kıbrıs gazileri ile de buluştu.

Tatar, Nusret Mayın Gemisi önünde yaptığı açıklamada, sıkıntılı günleri Türkiye sayesinde atlattıklarını belirtti. 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı Kıbrıslı Türk için önemli bir tarih olduğunu vurgulayan Tatar, şunları söyledi:

“O gün Kıbrıs Türkleri tekrar özgürlüğe, bağımsızlığa ve hürriyete kavuşmuştur. O günden bugüne artık Kuzey Kıbrıs Türk çatısı altında, Kıbrıs Türk halkı; onurlu yaşamaya devam etmektedir. Bunu Türkiye’nin desteğiyle başardık. Kıbrıs davası bizlerin müşterek davasıdır. Sadece Kıbrıslı Türklerin sürdüreceği bir mücadele olamazdı. Her daim Türkiye’yi yanımızda gördük. Her daim Türkiye en sıkıntılı günlerimizde bizlerle beraber olmuştur. Gerek siyasi gerek ekonomik her türlü desteği vermiştir, hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız.”

“BENİM CUMHURBAŞKANI OLMAMLA O DEFTER KAPANDI”

Gelinen aşamada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ne kadar önemli olduğunun ortaya çıktığına işaret eden Tatar, şöyle devam etti:“Zamanında yapılan birtakım girişimler ve dolayısıyla elde edilmiş başarılar Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarların korunmasını sağlamıştır. Amacımız devletimize sahip çıkmak, devleti yaşatmak ve artık bu federasyon masallarına bir dur demek. Çünkü artık onun defteri kapanmıştır. Bildiğiniz gibi federasyon temelinde bir anlaşma için 50 yıldır görüşmeler sürüyor. Ama benim Cumhurbaşkanı olmam dolayısıyla artık o defter kapandı.”

Tatar, federasyon temelli çözümün çoğunluğun azınlığı yöneteceği tek egemenlik çatısı altında Rumların hakimiyetini öngördüğüne dikkat çekti. Böyle bir çözümle Kıbrıs Federal Cumhuriyeti’nin kuzeyle birlikte Avrupa Birliği’ne (AB) kabul edilerek Türkiye’ye “Artık sen üçüncü ülkesin, bu anlaşmanın şartlarına göre yavaş yavaş Kıbrıs’tan çekilmelisin” deneceğini söyledi.

Tatar, Türkiye’nin de Avrupa’da ve dolayısıyla Kıbrıs’tan tamamıyla çekilmesi halinde ise Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarların tehlikeye girmesi anlamına geldiğini vurguladı.

“HİÇBİR EŞİTLİK ANLAŞMASINA EVET DENİLMEDİ”

Gelinen aşamada federasyon konusunda bütün fırsatların geçiştirildiğini de vurgulayan Tatar şunları söyledi:

“Çünkü Kıbrıslı Rumlar, bizim iyi niyetimize rağmen hiçbir zaman eşitlik anlaşmasına ‘evet’ dememiştir. Onların bütün derdi federasyon çatısı altında Türklerin tamamen Kıbrıs’ta çekilmesindir. Bunlara Cumhurbaşkanı seçildiğimde ‘dur’ dedim. Egemen bir Türk devletinin ne kadar önemli olduğuna sözler yetmez. AB, ekonomik vaatlerle siyasi irademizi ipotek altına alamayacaktır. Kıbrıs davası milli bir davadır. Kıbrıs Türk halkı ve Türkiye’nin bağımsızlık, özgürlük ve hürriyeti için çok bedeller ödendi. Yine ödemekten geri durmayacağız. Kıbrıs Türk halkı egemenliğini içermeyen, Türk Cumhuriyeti’nin garantörlüğünü kapsamayan bir anlaşmaya hiçbir zaman evet demeyeceğiz.”

 

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.