EURO 2020 forması kriz çıkardı!

ukrayna forma
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Futbol Şampiyonası’nın başlamasına kısa bir süre kalan Ukrayna’nın turnuvada giyeceği forma, Rusya’nın sert tepkisine neden oldu.

Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) C Grubu’nda Hollanda, Avusturya ve Kuzey Makedonya ile mücadele edecek olan Ukrayna, turnuvada giyeceği formayı tanıttı. Üzerinde Ukrayna sınırlarının silüet olarak yer aldığı forma, Rusya’da kriz yarattı. Forma üzerinde yer alan haritada Kırım’ın Ukrayna sınırları içinde gösterilmesine Rusya sert tepki gösterdi.

Formalarda, 2014’te Rusya yanlısı Devlet Başkanı Viktor Yanukovych’in görevi bırakmasına neden olan protesto gösterilerinde kullanılan ‘Zafer Ukrayna’ya’ sloganın yer alması da Rusya’nın tepkisini arttırdı. Formada ayrıca ‘Zafer kahramanlara’ yazısı da yer aldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Bu bir politik provokasyon. Rusya’ya ait Kırım toprakları Ukrayna’ya aitmiş gibi gösteriliyor” dedi. Tepkisini sürdüren Maria Zaharova, formada yer alan slogaları da Nazilerin savaş naralarına benzetti.

 

Bu Yazıya Tepki Ver