FETÖ’nün çaldığı sınav soruları ile ilgili karar tartışma yarattı

sınav
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüksek Mahkeme, soruları önceden ele geçirmenin FETÖ üyeliği için tek başına delil sayılamayacağına karar verdi. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 2010 yılı KPSS sınav sorularını önceden ele geçirerek sınavda yüksek puan aldığı ve bu sayede memur olarak atandığı gerekçesiyle yargılanan Esra T. hakkında, “FETÖ üyeliği” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme sanığın “resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık” suçlarından beraatına hükmetti. İtiraz üzerine dosyaya bakan Ankara İstinaf Mahkemesi de, yerel mahkemenin örgüt üyeliği suçundan verdiği mahkumiyet kararını yerinde buldu.

Resmi belgede sahtecilik suçundan verilen beraat kararını kaldırarak, 3 yıl hapis cezası verdi. Dosya temyiz üzerine bu defa Yargıtay’a geldi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi de çok ilginç bir karara imza attı.

Sözcü’den Asuman Aranca’nın haberine göre, Yüksek Mahkeme, soruları önceden ele geçirmenin FETÖ üyeliği için tek başına delil sayılamayacağına karar verdi. “Örgüt üyeliğinden” mahkumiyet kararı verilebilmesi için sanığın örgütle organik ilişki içerisinde süreklilik ve yoğunluk arz eden eylemlerde bulunması gerektiği” belirtildi. Sanık hakkındaki mahkumiyet kararı bozuldu.

9 YILDA 8 FARKLI KATEGORİDE 12 SINAVDA SORU ÇALINDI

Öte yandan, FETÖ’nün kamunun her kademesinde çaldığı sınav soruları 2005 yılından 2013 yılına kadar mercek altına alınmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün 9 yılda 8 farklı kategoride 12 sınavda soru çaldığını tespit etti.Bu Yazıya Tepki Ver