Harvardlı akademisyen Emrah Altındiş’den Omicron uyarısı

emrah altındiş
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Harvard Üniversitesi’nden Doç. Dr. Emrah Altındiş, Covid-19’un yeni mutasyonu Omicron’la ilgili uyarılarda bulundu. Altındiş, “Aşıları tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanamadığımız surece yeni varyantların ortaya çıkmasını engelleyemeyeceğiz ve bu tur sok dalgaları devam edecek” ifadelerini kullanarak; aşıları tamamlama çağrısında bulundu.

“Aşı dozlarını tamamlayan ve kapalı mekanlarda maskesini çıkarmayan dikkatli bir insanın çok endişelenmesine gerek yok.” diyen Altındiş’in Twitter hesabından yaptığı açıklamalar şöyle:

“1-Omicron varyantın dair henüz çok bilgimiz yok ancak hem virüsün hücrelerimize bağlanmasını sağlayan, hem de aşılarda kullanılan “spike” proteininde görülen çok sayıda mutasyon 2 olası tehlikeyi barındırıyor. i)Virüsün daha hızlı tutulumu/yayılımı ii) Aşılardan kaçma olasılığı

2- Maalesef Afrika kıtasında nüfusun sadece % 7’si aşılanmış durumda. Güney Afrika’da %27’si. Kar hırsına dayalı kapitalist ekonomik yapı, aşıların yaygınlaşmasını mülkiyet hakları ile engellediği için dünyaya yetecek aşıyı üretmemiz su anda mümkün değil.

3- Pandeminin başından beri ben de peoplesvaccine kampanyasından ve pek çok bilim insaninin da dile getirmeye çalıştığı gibi, aşıları tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanamadığımız surece yeni varyantların ortaya çıkmasını engelleyemeyeceğiz ve bu tur sok dalgaları devam edecek

4- Varyantların çıkması pandeminin sürmesi aşı şirketlerinin avantajına. Öte yandan hepimizin dezavantajına. Bundan ötürü radikal bir adim atmak zorundayız ve bu aşıları herkesin üretebilmesini sağlayacak adımlar atılmalı. Dünya Ticaret Örgütünde bu öneriyi AB engelliyor şu anda“Kişisel önlemlere dikkat etmemiz önemli!”

5- Kişisel olarak siz ne yapabilirsiniz?
a) Aşılarınızı hızla tamamlayın! Aşı karşıtı hurafelere inanmayın!
b) Pandeminin hala hızla sürdüğü gerçeğine göre önlemlerinizi gözden geçirin, kapalı alanlara imkanınız varsa girmeyin, girerseniz maske takın
c) Aşısızlarla sosyalleşmeyin

6- Bilim insanları bu varyantın etkilerini önümüzdeki aylarda dikkatle takip edip, aşıların etkisini gözlemleyeceklerdir ancak su anda dünya zaten aşılar yaygınlaşmadığı ve önlemler tamamen kaldırıldığı için delta varyantından kırılmakta… Kişisel önlemlere dikkat etmemiz önemli!

7-Son olarak bu varyant haberleri umutsuzluk yaratmamalı. Aşıları bilim insanları hızla geliştirdi çok yeni, umut verici ilaçlar geliştirildi, geliştiriliyor. Aşı dozlarını tamamlayan ve kapalı mekanlarda maskesini çıkarmayan dikkatli bir insanın çok endişelenmesine gerek yok.”

Bu Yazıya Tepki Ver