İlaçta kriz büyüyor

ilaç
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye genelinde 645 adet ilaçla ilgili sıkıntı yaşanıyor. Çocuklarda kullanılan ağrı kesici, ateş düşürücü, soğuk algınlığı, ishal ilaçları ile yetişkinlerin kullandığı tansiyon, kalp, diyabet ve bazı kanser ilaçları bulunamıyor. Eczane eczane dolaşmaktan yorgun düşen hasta yakınları duruma isyan ederken, kendilerine yönelen tepkilerden bıkan eczacılar da, “Bulamadığınız ilaçların sorumlusu eczacınız değildir” yazıları astı. Bir eczacı da durumu “Yalvara yalvara ilaç temin etmeye çalışıyoruz” sözleriyle özetledi.

Sözcü’den Batuhan Serim’in haberine göre, İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Özcan, “Çocuk ilaçlarıyla ilgili yaşanan sıkıntı; bu seneki üretim planlamasının firmalar tarafından, geçen seneki rakamlara göre yapılması. Diğer ilaçlardaki sıkıntı; sene sonunda her zaman yaşadığımız, Şubat ayında yapılacak zam beklentisiyle ilaçların piyasaya firmalar tarafından daha kısıtlı bir şekilde verilmesi. Şubat 19’a kadar bu sorun artarak yaşanacak” dedi.

Eczacı Enbiye Orhan da, “İlaçlar çok az sayıda geliyor, piyasada eksik ilaç var. Her sene bu zamanlarda sıkıntı yaşıyoruz ama bu sene hem daha erken başladı hem de daha şiddetli yaşanıyor. Euro kuru yüzünden de büyük etkilenme var. Pandemiden dolayı da sorun yaşadı firmalar. Vatandaşı mağdur etmek istemiyoruz ama elimizden de bir şey gelmiyor. Sorun bizden değil. Umarım sıkıntı yakın zamanda biter” değerlendirmesinde bulundu.

Eczacı Nilgün Kodan ise durumu, “Şu anda ilaç temininde bayağı sıkıntı var. Az önce 2 kişiye, ‘İlacınız yok’ demek zorunda kaldım. Birisi bebeklerde kullanılan kan damlası almak istiyordu. Diğer hasta da nörolojik rahatsızlıklarda kullanılan ilacı almak istedi. Artık yalvara yalvara ilaç temin etmeye ve hastaları mağdur etmemeye çalışıyoruz. Bu sorundaki en büyük sebep Euro kuru. Sıkıntı erken geldi” diye özetledi.

Vatandaş Adnan Yılmaz ise yaşadığı zorluğu, “Bağırsak ilacı almak için Mecidiyeköy’deki eczaneleri dolaştım. 3 tane eczane gezdim, ilacı bulamadım. 4. eczaneye girdim az önce, burada varmış ama daha sisteme düşmemiş o yüzden ilacı alamadım. Çok basit bir ilaç, neden yok? Eczacılar buna cevap da veremiyor. Hastalar baya bir mağdur durumda. İlaç krizinin bir an önce çözülmesini istiyoruz. Sağlık bu, ölelim mi” diyerek anlattı.Bu Yazıya Tepki Ver