İsmail Saymaz: “Bir haber takibi olmaktan çıktı… Biz AK Parti’nin açılımının parçası değiliz. Cuma günü bu etkinliğe katılmayacağım”

ismail-saymaz
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gazeteci, Halk TV yazarı İsmail Saymaz, daha önce izlemeyi düşündüğünü belirttiği AK Parti’nin “Türkiye Yüzyılı vizyon belgesi” toplantısına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. “Bir haber takibi olmaktan çıktı, muhalif diye tanımlanan gazetecilerin de AK Parti’nin açılımının parçasıymış gibi anlatılmaya başladı” diyen Saymaz, “Hatta bir iktidar yanlısı kanalda bu bir lütuf gibi tartışmaya bile şahit oldum” dedi. Saymaz kararını, “Biz AK Parti’nin açılımının parçası değiliz. Cuma günü bu etkinliğe katılmayacağım” diye açıkladı.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, daha önce katılmayı düşündüğünü ifade ettiği AK Parti’nin davetine katılmama kararı aldığını duyurdu. Saymaz, dün Halk TV’de yayınlanan ‘Söylemesem olmaz‘ isimli programda, bütün siyasi partilerin eylem ve etkinliklerini takip etmeye çalıştığını belirterek, “Birden iktidar yanlısı gazetecilerde şöyle bir tutum başladı; işte AK Parti bir açılım yapıyor, bu açılımın sonucu olarak muhalif gazetecilerden bir kısmı davet ediliyor. Sanki gazeteciler onu takip etmeye gelmiyorlar da, sanki aslında gazeteciler de programın bir parçasıymış gibi, AK Parti’nin yatırım tasarruflarından biriymiş gibi anlatmaya başladılar. Bunu AK Parti’nin bir açılımı gibi, muhalif diye tanımlanan bu gazetecilerin programı izlemek üzere gelen insanlardan çok seyirlik bir unsurmuş gibi davet edildiklerini anlatmaya başladıklarını gördüm” dedi.

“Haber takibi olmaktan çıktı”

“Hatta bir iktidar yanlısı kanalda bu bir lütuf gibi tartışmaya bile şahit oldum” diyen Saymaz, şunları söyledi:

“Yani sizin dua ettiklerinizi biz elimizin tersiyle itmiştik. Bir haber takibi olmaktan çıktı, muhalif diye tanımlanan gazetecilerin de AK Parti’nin açılımının parçasıymış gibi anlatılmaya başladı. Biz AK Parti’nin açılımının parçası değiliz. Çalıştığımız iş yerlerine adeta müsadere edildi, Doğan Grubu’nun patronu grubu satmaya zorlandı, bizlere yazı yazma/ yorum yapma baskıları uygulandı. Bazılarımız doğrudan atıldı, bazılarımız ayrılmak zorunda kaldı. AK Parti’ye rağmen gazetecilik yapmaya devam ettiler. Şimdi gazeteciler, neden AK Parti’nin bu türden bir açılımının parçası olsunlar ki?”

Saymaz, AKP iktidarı döneminde yüzlerce gazetecinin soruşturmaların hedefinde olduğunu, birçok gazetecinin tutuklandığını belirterek, “AK Parti, kendisi gibi olmayan, kendisine hak vermeyen basın organlarını ve orada çalışan gazetecileri adeta sert bir yaptırımla cezalandırdı. Şimdi onlardan bir kısmını, sözde açılımının bir unsuru gibi sahneyi doldurmak istiyor. Bizim bu sahnede yer almamız mümkün değil. Dolayısıyla cuma günü bu etkinliğe katılmayacağım” diye konuştu.Bu Yazıya Tepki Ver