İspanya’nın Escobar’ı, Türk baronun adamı çıktı ! Narcos 7, Türkiye’de mi geçecek?

narcos 7 urfi cetinkaya ispanya 1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İspanya’da Ulusal Polis, İspanya’nın ana eroin ithalatçısını Toledo’da benzin aldığı sırada yakaladı. Operasyonu genişleten polis Hollanda’dan getirttiği uyuşturucuları Madrid başta olmak üzere ülkenin farklı bölgelerine dağıtan şebekeden 9 kişiyi daha tutukladı fakat haberin asıl ilginç olan bölümü, İspanya Ulusal Polis Teşkilatı’ndan yapılan yazılı açıklamada dünyaca ünlü Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’a atfen, ülkede “İspanya’nın Pablo Escobar’ı” olarak tanınan söz konusu kişinin, “Felçli” lakaplı bir Türk vatandaşı tarafından yönetilen uluslararası uyuşturucu kaçakçısı örgütle yakından bağlantılı olduğunun belirtilmesiydi. Ertuğrul Özkök de, son yazısında, İspanya’nın Escobar’ı olarak bilinen bir uyuşturucu baronun yakalanmasına dair haberdeki Türkiye detayına dikkat çekti. “Türkiye İspanya’da gelen bu ‘Felçli’ sinyalini çok ciddiyle almalı. Bunun üzerine çok güçlü ve kararlı gidilip sonuç alınamazsa ilk üçü Kolombiya, son ikisi Meksika’da çekilen Narcos dizisinin, altıncısı olmasa bile yedincisinin konusunun Türkiye olması hiç de göz ardı edilmeyecek bir ihtimal haline gelebilir.

8 TUTUKLAMA

Diğer yandan örgütün alt kademesinde dağıtımcı olarak çalışan evli bir çiftin de geçen kasımda Madrid’de otoyolda polis tarafından durdurulduğu bildirilen açıklamada, toplam 5 kilogram olan uyuşturucu paketlerini arabanın penceresinden atarak kaçmaya çalışan çiftin uzun süren kovalamacanın ardından yakalandığı aktarıldı.

Açıklamada, farklı dönemlerde gerçekleşen ve 51 bin avrodan fazla nakit para, 12 lüks otomobil, 1 motosiklet, mücevher, silah ve çok sayıda uyuşturucu paketinin ele geçirildiği operasyonların ardından örgütün çökertildiği, toplamda 3’ü kadın 10 kişinin yakalandığı ve bunlardan 8’inin tutuklandığı duyuruldu.

İSTANBUL’A ÇİFTE ZİYARET

Soruşturma sırasında, hakkında soruşturma açılan kişinin geçen yılın Temmuz ve Eylül aylarında, Türkiye ayağı ile uyuşturucu sevkiyatlarını bizzat müzakere etmek amacıyla İstanbul’a iki ziyarette bulunduğunu tespit edildiği açıklandı.

POLİSİN DUR İHTARINA UYMAYINCA VURULMUŞTU

İspanyol polisinin açıklamasında “Felçli” olarak anılan kişi, kamuoyunun uyuşturucu baronu olarak tanıdığı Urfi Çetinkaya.

18 Mayıs 1988’de polisin “dur” ihtarına uymayarak kaçmaya çalışırken vurulan Çetinkaya, bundan sonraki hayatında tekerlekli sandalyeye bağımlı hale gelmişti.

1989’da Silivri’de bir çiftlik evine düzenlenen operasyonda üç kilo morfinle yakalanan ve tutuklanan Çetinkaya 6 ay sonra tahliye oldu. 1991’de İspanya’daki 46 kilo eroinin sahibi olduğu gerekçesiyle yeniden gözaltına alındı. İfade verdikten sonra serbest bırakıldı.

Urfi Çetinkaya, 2000 yılında Matador adı verilen operasyonla yakalandı, cezaevine kondu. 2003’te tahliye edildi. Serbest kaldıktan sonra işine devam etti. Son Tango verilen operasyonla tekrar tutuklandı. Bu kez de 2012’te sağlık sebepleri ile cezaevinden tahliye edildi.

ÇETİNKAYA’NIN ESKİ SAĞ KOLU OLAN CEMAL NAYIR DA FELÇLİ İDİ AMA GEÇEN SENE ÖLDÜ

Uyuşturucu kaçakçısı Örfi Çetinkaya’nın eski sağ kolu Cemal Nayır ise geçen Mayıs ayında koronavirüsten yaşamını yitirmişti.

23 Eylül 2004’te Esenler’de aracıyla seyir halindeyken, uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanarak tıpkı Urfi Çetinkaya gibi tekerlekli sandalyeye mahkum kalan Nayır, saldırıyı, anlaşmazlığa düştüğü Urfi Çetinkaya’nın yaptırdığını söylemişti. Nayır, bu olaydan 3 yıl sonra ise İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince 25 Eylül 2007’de düzenlenen operasyonda 80 kilogram eroinin sahibi olarak tutuklanıp bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilmişti.

Nayır’ın ismi, Şişli’de, 2019 yılında seyir halindeki bir araca yapılan ve bir kişinin ölümü, bir kişinin de yaralandığı olaya da karışmıştı. Saldırıyı azmettirdiği gerekçesiyle Nayır ile tetikçi olduğu belirtilen 2 şahıs yakalanıp çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Felç geçiren ve vücudunun büyük bölümünü kullanamayan Nayır, daha sonra evinde gözetim altına alınmıştı.

ERTUĞRUL ÖZKÖK: NARCOS’UN 7. SEZONU TÜRK ESCOBAR’I ‘FELÇLİ’ Mİ OLACAK?

Ertuğrul Özkök, son yazısında, İspanya’nın Escobar’ı olarak bilinen bir uyuşturucu baronun yakalanmasına dair haberdeki Türkiye detayına dikkat çekti. Özkök, “Türk polisinin bir an önce, ‘Türk Escobar’ı’ olarak tanıtılan ‘Felçli’nin’ kim olduğunu ortaya çıkararak, bu konuda Türk ve dünya kamuoyunu aydınlatması iyi olacaktır. Bunun üzerine çok güçlü ve kararlı gidilip sonuç alınamazsa ilk üçü Kolombiya, son ikisi Meksika’da çekilen Narcos dizisinin, altıncısı olmasa bile yedincisinin konusunun Türkiye olması hiç de göz ardı edilmeyecek bir ihtimal haline gelebilir.” düşüncesini dile getirdi.

Özkök’ün “Tansu’ya Mektuplar” dizisinde “Narcos’un 7. sezonu Türk Escobar’ı ‘felçli’ mi olacak?” başlıklı yazısı şöyle:

“Bu sabah İspanya’da gelen haber çok midemi bulandırdı.

O nedenle “Aman” diyorum…

“Aman dikkat, gerekli önlemleri şimdiden almaz, bunun üstüne çok kararlı gitmezsek, bütün dünyada uyuşturucu çetelerini konu aldığı için ilgiyle izlenen Narcos dizisinin yeni bir sezonunun konusu Türkiye olabilir.

Haberdeki küçük bir ayrıntıya dikkat

Küçük gibi görünen önemli bir ayrıntı daha var.

İspanya’nın Escobar’ı denilen kişinin evinde yapılan aramada 55 kilo uyuşturucu madde ele geçirilmiş.

55 kilo uyuşturucu Narcos dizilerinde seyrettiğimiz çetelerle ilgili filmlerde lafı bile edilmeyecek kadar küçük bir miktar.

O filmlerde bir iki ton uyuşturucudan söz ediliyor.

Yani 55 kilo uluşturucu bir insanı “Kokain Baronu”, çetesini de “Kartel” yapmaz.

Buradan çıkan sonuç şu…

Asıl büyük baron o değil…

O değilse kim?

7. NARCOS’UN KONUSU TÜRKİYE OLUR !

Türkiye İspanya’da gelen bu “Felçli” sinyalini çok ciddiyle almalı.

Bunun üzerine çok güçlü ve kararlı gidilip sonuç alınamazsa  ilk üçü Kolombiya, son ikisi Meksika’da çekilen Narcos dizisinin, altıncısı olmasa bile yedincisinin konusunun Türkiye olması hiç de göz ardı edilmeyecek bir ihtimal haline gelebilir.

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.