İstanbul Valiliği’nden İmamoğlu’na büyükelçi yasağı !

Jeffry Lane Flake ekrem imamoğlu 5
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Valiliği, “Yabancı temsilcilik mensuplarının randevu talepleri” başlığıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) tüm kuruluşlarına yazı gönderdi. Yazıda, belediye başkanlarının yurt dışı temsilcilerle görüşme yapmak için Dışişleri Bakanlığı’ndan izin almaları gerektiği belirtildi.

‘Telefon görüşmeleri de dahil’

Odatv‘nin haberine göre, İBB’ye gönderilen yazıda, “Cumhurbaşkanlığının 03 Haziran tarihli yazısında, ülkemizde akredite büyükelçi, maslahatgüzar, başkonsolos ve uluslararası kuruluş temsilcileri başta olmak üzere yabancı temsilcilik mensuplarının Sayın Bakanlarımız ve Valilerimiz dahil üst düzey zevattan ve diğer tüm kamu kurum ve kuruluş yetkililerinden telefon görüşmesi de dahil olmak üzere randevu taleplerinin re’sen karşılanmaması, taleplerin Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğü üzerinden yapılması gerektiği konusunda yönlendirilmesi ve Dışişleri Bakanlığımız görüşünün alınması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunun belirtildiği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığının 21 Haziran 2022 tarihli sayılı yazısında ifade edilmiştir” denildi.

Ayrıca İBB’ye gönderilen yazıda, “Bu kapsamda, yabancı temsilcilik mensuplarının randevu talepleri konusunda Cumhurbaşkanlığının 03 Haziran 2022 tarihli yazısında belirtildiği şekilde hareket edilmesi hususunda, bilgi ve gereğini rica ederim” ifadeleri yer aldı.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İngiltere Büyükelçisi Dominick Chillcott ile yediği akşam yemeği, siyasetin ana gündem maddesi olmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada, İmamoğlu’nun yemeğini ve muhalefetin büyükelçilerle yaptıkları görüşmeleri hedef almıştı.

Erdoğan, “Büyükelçilerin, muhalefet tarafından arzuhal haline getirilmesi Türkiye’nin bağımsızlığı için vahim bir durumdur. Türkiye’yi böyle bir duruma düşürmeye kimsenin hakkı yoktur ifadelerini kullanmıştı.Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.