İstanbul’un ‘kader kurbanları’nın favorisi uyuşturucu ve hırsızlık !

gardiyan-cezaevi-hapishane
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adalet Bakanlığı Bakırköy Adliyesi’ne bağlı cezaevlerinin tutuklu/hükümlü sayısına ve suçlu profillerini içeren verilere ulaşıldı. Cumhur İttifakı’nın düzenli aflarla cezaevlerini boşaltmasına, birçok partinin düzenli olarak af çağrısı yapmasına rağmen sürekli yeniden dolan cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlülerin istatistikleri yayınlandı. Adalet Bakanlığı’nın 2021 yılına ilişkin adli istatistiklerine göre, hırsızlık, dolandırıcılık ve yağma gibi suçları kapsayan malvarlığına karşı işlenen suçlar, Türkiye’de en fazla işlenen suç grupları. Sadece Silivri Cezaevi’nde 16 bin 702 hükümlü bulunurken, hükümlü sayısının en çok olduğu suç ise uyuşturucu ve hırsızlık.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın Adalet Bakanlığı’nın 2021 yılına ilişkin adli istatistiklerini referans aldığı haberine göre, hırsızlık, dolandırıcılık ve yağma gibi suçları kapsayan malvarlığına karşı işlenen suçlar, Türkiye’de en fazla işlenen suç grupları.

2020 yılında bu suçlardan 2 milyon 461 bin dosya açılırken, tüm suç grupları içinde uyuşturucu suçunun oranının yüzde 5’e yükseldiği, açılan dosya sayısının ise 422 bine çıktığı öğrenildi.

Uyuşturucu zirvede

Bakırköy Adliyesi’ne bağlı cezaevlerinin tutuklu/hükümlü sayısına ve suçlu profillerini içeren verilerin yer aldığı 4 Ekim 2022 tarihli istatistikler ise Türkiye’de her geçen gün artan suç işleme oranını gözler önüne serdi. Verilere göre Silivri Cezaevi’nde 16 bin 702 hükümlü, 3 bin 765 tutuklu, 2 bin 857 hükümözlü (yerel mahkemece hakkında karar verilen ancak cezası kesinleşmeyen) bulunuyor. Uyuşturucu suçundan 3 bin 459, hırsızlık suçundan 3 bin 603, yağma-gasp suçundan bin 101, örgütlü suçlardan 122, cinsel suçlardan 944, cinayet suçundan 983 hükümlü var.

En çok hükümlü FETÖ’den

Verilerde Silivri Cezaevi’nde FETÖ’den hükümlü, hükümözlü ya da tutuklu olan kişi sayısının, yine hükümlü, hükümözlü ve tutuklu olan diğer tüm terör örgütlerinin toplamından daha fazla olması dikkat çekiyor. Verilere göre; Silivri Cezaevi’nde FETÖ’den hükümlü olan kişi sayısı ise 919, diğer tüm terör örgütlerinden hükümlü kişi sayısı ise 857… FETÖ’den hükümözlü olan kişi sayısı 627 iken, diğer terör örgütlerinden hükümözlü olan kişi sayısı ise 45.

Tutuklu sayısında ikinci sırada cinayet

Verilere göre en çok tutuklunun bulunduğu suç da uyuşturucu. Silivri Cezaevi’nde 2 bin 45 kişi uyuşturucu suçundan tutuklu bulunurken bin 278 kişi ise hükümözlü. Uyuşturucuyu ikinci sırada 480 tutuklu sayısı ile cinayet, üçüncü sırada ise 374 tutuklu sayısıyla hırsızlık suçuna karışanlar takip ediyor.Metris Cezaevi’nde ise 3 bin 537 tutuklu/hükümlü bulunuyor. Yine hükümlü sayısında ilk sırada uyuşturucu suçluları, ikinci sırada hırsızlık, üçüncü sırada ise cinayet suçluları yer alıyor.

Bu Yazıya Tepki Ver