İzmir darbe davasında 4 generale beraat

feto-dava
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir’deki FETÖ’nün darbe girişimine yönelik davada dosyaları ayrılan tutuksuz 141 sanıktan 23’ünün tutuklanmasına, 2 sanığın ağırlaştırılmış müebbet, bir sanığın ise müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verildi. Davada yargılanan 5 generalin 4 tanesi beraat etti.

Eski Ulaştırma Personel ve Eğitim Komutanı Tümgeneral Mustafa İlter, eski İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Osman Nadir Saylam, eski NATO Kara Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Salih Sevil ve eski Gaziemir Hava Sınıf Okulları Komutanı Tuğgeneral Ersal Ölmez’in de aralarında bulunduğu 94 sanık beraat etti.

23 sanığın tutuklanmasına karar veren mahkeme heyeti, eski Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Hakan Eser’i “anayasayı ihlale yardım etme” suçundan 15 yıl hapisle cezalandırdı ve tutuklanmasına hükmetti.

Mahkeme heyeti, “anayasayı ihlal” suçundan Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığında görev yapan eski Pilot Albay Nihat Bilican ile eski Pilot Binbaşı Erdem Yılmaz’ı ağırlaştırılmış müebbet ve sanık Cengiz Kaya’yı müebbet hapis cezasına çarptırdı.

“Anayasayı ihlale yardım etmek” suçundan 8 sanığın 12 yıl 6’şar ay ila 17’şer yıl hapis cezasına çarptırılmalarına karar veren heyet, 30 sanık hakkında da “silahlı terör örgütü üyeliğinden” 1 yıl 10 ay 15’er gün ile 10 yıl 6’şar ay arasında değişen hapis cezaları verdi.

1 sanığın ise yakalama emri devam ettiği ve savunması alınamadığından dosyası ayrıldı, 4 sanık hakkında da ceza ve karar verilmesine yer olmadığı kararlaştırıldı.Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir