Katledilen ailenin avukatı: “Irkçı saikiyle bu aileye daha önce bir saldırı gerçekleştirilmişti”

konya2
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konya’da bir evde 7 kişilik aileyi silahlı saldırıda öldürdüler. Saldırıdan sonra ise evi ateşe verdiler. Polis çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, olay sırasında bölgeden ayrıldığı üzerinde durulan bir aracın bulunması için tüm kentte çalışma başlatıldı.

Bugün Konya’da Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi Özşahin Sokak’ta kimliği belirsiz kişiler tarafından düzenlenen silahlı saldırıda Yaşar Dedeoğlu, Barış Dedeoğlu, Serpil Dedeoğlu, Serap Dedeoğlu, İpek Dedeoğlu, Metin Dedeoğlu ve Sibel Dedeoğlu hayatını kaybetti. Saldırıdan sonra ise ev ateşe verildi. Aile daha önce 12 Mayıs’ta 60 kişilik bir grup tarafından saldırıya uğramıştı.

Aynı aileden 7 kişinin katledildiği olay yerinde bulunun avukat Abdurrahman Karabulut TELE1’e konuştu.

Karabulut şunları söyledi:

“İki üç ay önce ırkçı saikiyle bu aileye bir saldırı gerçekleştirilmişti. O zaman saldırganlardan 7 kişi tutuklandı 5’i serbest bırakıldı bir ay içerisinde. Biz yeni tutuklamalar isterken maalesef yeni tahliyelerle karşılaştık. Cezasızlık politikası bu sonucu doğurdu. Biz defalarca yetkilileri uyardık, aile koruma altında bile değildi. Tam aksine karşı taraf korundu”

Karabulut, “Henüz faillerle ilgili bir bilgimiz yok” dedi.

15 baro üst üste düzenlenen ırkçı saldırılara karşı, 21 Temmuz’da “Irkçı Saldırıları Kınıyoruz” başlıklı ortak açıklama ile nefret söylemi ve ayrımcı dile son verilerek ırkçı saldırılara karşı etkin soruşturma yürütülmesini talep etmiş ve kınamıştı. Yeni Şafak ise, baroları hedef göstererek “Kandil’in BARO’nları” manşetiyle çıkmıştı. Bunun üzerine ise İstanbul, İzmir ve Ankara Barolarının da bulunduğu 48 baro Yeni Şafak’a tepki göstermişti.

Konya Valiliği: “En yakın zamanda olayın failleri yakalanarak adalete teslim edilecektir”

Konya Valisi Vahdettin Özkan ile Konya İl Emniyet Müdürü Engin Dinç de olay yerine giderek incelemede bulundu.

Konuyla ilgili Konya Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Olayla ilgili soruşturma tüm imkanlar seferber edilerek çok yönlü olarak devam etmektedir. En yakın zamanda olayın failleri yakalanarak adalete teslim edilecektir” denildi.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir