Kerbela yangın yeri

kerbela
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Iraklı protestocular, ülkenin önde gelen aktivistlerinden İhab El Vazni’nin öldürülmesinin ardından Irak’ın Kerbela kentinde geniş çaplı protesto gösterileri düzenledi. Protestocular, El Vazni’nin ölümünden sorumlu tuttukları İran İslam Cumhuriyeti konsolosluğunu da ateşe verdi.

İran’a yönelik sert eleştirileri ile bilinen hükümet karşıtı aktivist Vazni, 2019’daki hükümet karşıtı protestolar sırasında bir suikast girişiminden sağ kurtulmuş, ancak Pazar günü Kerbela’daki evinin önünde kimliği belirsiz saldırganlar tarafından öldürülmüştü. Vazni suikastini üstlenen herhangi bir örgüt olmazken göstericiler, İran destekli milisleri suçluyor.

Russian Today’de yer alan habere göre, Vazni’nin ölümünden saatler sonra sokaklara çıkan protestocular, yolları kapatarak sokaklarda barikatlar kurdu. Kısa sürede sayıları artan protestocular, El Vazni’nin ölümünden sorumlu tuttukları İran İslam Cumhuriyeti konsolosluğunu da ateşe verdi. Yerel kaynaklar, binadaki güvenlik güçlerinin protestocuları püskürtmek için gerçek mühimmat kullandığını ve göstericilerle güvenlik güçleri arasında sert çatışmalar yaşandığını bildirdi.

Bu Yazıya Tepki Ver