Kılıçdaroğlu: 128 Milyar dolar nerede?

kılıçdaroülu
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın “Merkez Bankası’nın parasının nereye gittiği sorulur mu?” sözlerine yanıt verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın’da Kanaat Önderleri ve Muhtarlar Buluşması’nda açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

Devleti yönetenler, yani 83 milyondan vergi alıp devleti yönetenler milletine hesap vermek zorundadır. Demokrasinin gereğidir bu arkadaşlar. Hesap vermeyen bir siyaset demokrat olamaz.

Vatandaş vergi veriyorsa o parayı harcayan, idarenin de vatandaşına hesap vermesi lazım. Biz de bilmeliyiz ödediğimiz vergilerin nereye harcandığını.

Yollar, havaalanları, şehir hastaneleri yapılıyor doğru kimsenin itiraz ettiği yok. Sorduğumuz çok masum bir soru var, kaça yaptınız bunu? Bunun cevabını alamıyoruz sadece ben değil, TBMM’deki 600 milletvekili de bilmiyor. ‘Devlet sırrı’ deniliyor. Bugüne kadar hastaneler yapılırken devlet sırrı değildi, havaalanları yapılırken devlet sırrı değildi. Yollar yapılırken devlet sırrı değildi, bir sürü ne oldu da devlet sırrı oldu?“128 MİLYAR DOLAR NEREDE?”

Bir soru sorduk, ‘128 milyar dolar nerede’ diye. Nereye gitti bu para? Eskiden Merkez Bankası döviz satardı, ihale açardı, ihale fiyatları alınırdı, dövizi satardı sonra bunu kendi internet sistesine koyardı, bizler de öğrenirdik, kimse de bir şey demezdi.

128 milyar doları satan Merkez Bankası değil, birinci soru o. Bu yetki kanunla Merkez Bankası’na verilmiş, protokolle devrediyorsunuz bir bakanlığa sen bunu istediğine sat.

Bu para senin şahsi paran olsa eyvallah bedava da verebilirsin. Para milletin parası. ‘Merkez Bankası’nın parası nereye gittiği sorulur mu?’ diyorlar devleti yönetenler.

Bütün demokrasilerde sorulur. Çiftçide, esnafta sorunumuz var. Sanayici önünü göremiyor. Çok sayıda gencimiz işsiz, 10 milyonu aşkın işsizimiz var. Türk lirası eriyor. Türkiye Cumhuriyeti’nde hükümet kendi vatandaşından dolar üzerinden borç alıyor.

İktisatçılar buna ilk günah derler. O günah işleniyor şimdi. İlk değil artık birden fazla kez devam ediyor. Hani milliyetçilik, hani vatanseverlik. Kendi vatandaşın izlediğin ekonomik politika nedeniyle Türk lirasını değil Amerikan dolarını tutuyor. Bu tabloyu hep beraber yaşıyoruz.

Nasıl çıkacağız asıl soru bu. Biz bu buhranı nasıl aşacağız? Neler yapmalıyız? Bunun için ben çağrı yaptım. Sandığı koyun milletin önüne, seçim yapalım. Demokrasilerde kural budur.

Kimse vatandaştan korkmasın, kaçmasın. Vatandaş seni tekrar seçerse başımın üstüne. Bu olmaz diyorlar. ‘Bu olmaz’ diyorlar. Bu olmazsa vatandaş bu yükü daha çok çekecek ve yük giderek ağırlaşacak. Yük vatandaşın sırtında.

Bu Yazıya Tepki Ver