Kılıçdaroğlu: İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır

kılıçdaroğlu
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nun 2019 seçimlerini kazanmasının 2. yıldönümü dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “23 Haziran Demokrasi Şöleni” etkinliğine katıldı.

Kılıçdaroğlu, kürsüye çıkışı sırasında etkinlikte bulunan yurttaşların attığı “Hak, hukuk, adalet” sloganlarına karşılık, “Hiç merak etmeyin, hakkı, hukuku, adaleti getireceğiz. Bu konuda en ufak bir endişeniz olmasın” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “23 Haziran Demokrasi Şenliği”nde iki yıl boyunca yapılan projeleri anlatması üzerine siyasette hesap vermenin temel bir unsur olduğunu vurguladı.

Kılıçdaroğlu, “Bizim bütün belediye başkanlarımız yaptıkları her harcamanın hesabını veriyorlar. Hesap vermek bir siyasetçi için gurur ve onur meselesidir. ‘Parayı harcadım, hesabını veriyorum’. Ama devletin bütçesini harcayanlar hesap vermekten korkuyorlar. Hiç kimse endişelenmesin, sıra oraya da gelecek” dedi.

Seçimler öncesi “İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder” denildiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, “Tersi nedir? İstanbul’u kazanan, Türkiye’yi kazanır. Size söz veriyorum, dostlarımızla beraber Türkiye’yi kazanacağız” diye konuştu.“DEVLETİN BÜTÇESİNİ HARCAYANLAR, HESAP VERMEKTEN KORKUYORLAR”

“Siyasette verilen sözün arkasında durmak kadar değerli bir şey yoktur” diyen Kılıçdaroğlu, “Bir söz verdiyseniz, gereğini yapacaksınız. Beni mutlu eden şu: Evet bir büyükşehir belediye başkanı seçildi. Evet, çaba harcadı. Bugün, yaptığı çabaların, verdiği sözlerin ne kadar gerçekleştiğini İstanbullularla paylaştı. Ne demektir? Halkına hesap verdi. Siyaset kurumunun temel unsuru, temel ögesi vatandaşına hesap vermektir” ifadelerini kullandı. Parti olarak belirledikleri 7 temel ilke arasında “hesap veririlik” prensibinin önemli bir yer tuttuğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Yeni bir siyaset yeni bir anlayışı Türkiye’nin gündemine getirmek istiyorduk ve getirdik. Ve bizim bütün belediye başkanlarımız, yaptıkları bütün harcamaların hesabını veriyor. Hesap vermek, bir siyasetçi için gurur ve onur meselesi. Parayı harcadı mı hesabını veriyor. Ama devletin bütçesini harcayanlar, hesap vermekten korkuyorlar. Sıra oraya da gelecek. Ekrem Bey’in, seçim sonuçları ilgili kullandığı bir cümle vardı. O cümlenin hafızalarda yer etmesini isterim: ‘Hak yemem ama hakkımı da yedirmem.’ Bu önemlidir. Biz hak yemeyiz ama hakkımızı da bu milletin hakkını da kimseye yedirmeyiz” diye konuştu.

“İSTANBUL’U KAZANAN TÜRKİYE’Yİ KAZANIR”

Alacakları çok yol olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

“Sadece İstanbul’da değil bütün Türkiye’de alacağımız çok yol vardı. Türkiye, gerçek anlamda demokrasiydi. Dostlarımızla beraberdik biz. Bunun mücadelesini verdik. Gerekirse 24 saat çalıştık. Bu millete sözümüz var. Ahdimiz var bu millete. Dedik ki, ‘Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Belediye başkanlarımızın olduğu yerde, görev yaptıkları yerde, hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek.’ Dahası ayrım yapılmayacak. ‘Bana oy verdi, vermedi’ diye ayrım yapılmayacak. Kin ve öfke ile siyaset yapılmıyor. Herkesi kucaklayacağız. Herkese hizmet vereceğiz. Tek istisnası  onu da söylemiştim belediye başkanı arkadaşlarıma- yoksul mahallelerden başlayarak, pozitif ayrımcılık yapacağız. O insanlara hizmet gitmedi; o insanlara hizmeti götüreceğiz. Kucağımızı açacağız o insanlara. Siyaset, nasıl insanların çıkarı için çalışabilirmiş, onu göstereceğiz ve onu da gösterdik. Son bir cümle: ‘İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder’ demişlerdi. Tersi nedir? İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır. Ve size söz veriyorum, dostlarımızla beraber Türkiye’yi kazanacağız. Sağ olun, var olun.”

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir