Kılıçdaroğlu Sivas’tan seslendi: “Yeter be kardeşim bu kadar yalanın da arkasından gitmeyin!”

kemal kılıçdaroğlu miting konuşma
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İktidar mensuplarının seçimden önce kentlere giderek bulundukları vaatleri yerine getirmediğini söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Açık ve net söylüyorum, sizden oy almak için mikrofonların önüne çıkıyorlar ve yalan söylüyorlar, yalan, yalan, yalan söylüyorlar. Yeter be kardeşim bu kadar yalanın da arkasından gitmeyin!” diye sitem etti.

CHP’li belediyelerin hayata geçirdiği icraatlardan bahseden CHP lideri, “İktidarın beceremediğini beceriyoruz. Çiftçiyi perişan ettikleri biz perişan olmaktan kurtarıyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, “21 bin 130 üreticiye 30 bin ton hayvan yemi verildi. Ama bizim belediyelerimizin olmadığı yerlerde insanlar perişan vaziyette. Hayvanlarını kesime götürüyorlar. Kooperatiflerle de iş birliği yapılıyor. Kooperatiflere 2 bin 200 tarım aracı hibe edildi. 97 milyon adet fidan ücretsiz olarak dağıtıldı” diye konuştu.

Sivas’ta belediye başkanları çalıştayında konuşan Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Kendi kaderimizi belirleyeceksek yeni bir anlayışın egemen olması lazım!”

“Sivas’ta oyumuzun düşük olduğunu biliyorum. Sivaslı kardeşlerimin düşünmesini isterim bugün içinde bulunduğunuz olumsuz koşullar sizin kaderiniz mi? Oy verdiniz, o zaman şu soruya her Sivaslı kardeşimin sorması gerekir; ey iktidar sana oy verdik neden Sivaslılar büyük kentlerin varoş semtlerine sığınıyor. Ne hikmetse Sivas bir türlü büyükşehir olamıyor çünkü nüfusunu tutamıyor. Sevgili Sivaslılar niye oy verdiniz diye eleştirmiyorum ama sandığa giderken Türkiye’yi, çocuklarınızı köylerinizi düşünün. Bir insan doğduğu kentte mutlu olmak ister. Eğer mutlu olamıyor sizi büyük kentlerin varoşlarına sizi itiyorsa bir sorun var demektir. Israrla söylüyorum, Anadolu’nun içi boşalıyor diye. Fabrikalar boşalıyor köylüyü arazisine, hayvanına küstürdüler. Böyle bir ortam varken her birimizin oturup düşünmesi lazım. Kendi kaderimizi belirleyeceksek yeni bir anlayışın egemen olması lazım. Siyaset zenginleşme aracı değildir! Halkın oylarıyla milletvekili, bakan olan, cumhurbaşkanı olan kim olursa olsun halka hizmet etmek için gelir zenginleşmek için gelmez oraya. Bu anlayışı değiştirmemiz lazım.

“Bir iktidar okul yapmaktan vazgeçmişse Türkiye’yi ortaçağ karanlığına sürükleyeceğim demektir”

“Sivas’ta 22 okulu yıkıyorlar yeni okul yapacağız diye. Temel bile atılmadı. Buradan Sivaslı kardeşlerime sesleniyorum önüne bir AK Partili veya MHP’li bir milletvekili gelirse, ‘Kardeşim Kemal Kılıçdaroğlu dedi ki yapamadığınız 22 okulun temelini de biz atacağız, altı ay içinde bu köy okullarını halka teslim edeceğiz.’ İki yıldır yapamıyorlar! Bir iktidar okul yapmaktan vazgeçmişse Türkiye’yi ortaçağ karanlığına sürükleyeceğim demektir.

“Sivaslı kardeşlerime söz veriyorum, o fabrikayı kamuya alacağız”

“(Sivas Demir Çelik Fabrikası) Bir demir çelik fabrikası var burada tam bir yılan hikayesine döndü. Buradan binlerce insan geçinirdi. Hâlâ ölü gibi yatıyor orada. Bir kentte bir fabrika çalışmaz mı ya! Fabrika çalışmıyor! Sivaslı kardeşlerime söz veriyorum Allah kısmet ederse Millet İttifakı olarak iktidar olacağız, o fabrikayı kamuya alacağız. Orada Sivaslılar çalışacak alın terinin karşılığını alacak, orada yaratılan katma değer Sivas’ın olacak.“Sizden oy almak için mikrofonların önüne çıkıyorlar ve yalan söylüyorlar, yalan, yalan, yalan!

“Akıl var mantık var bir kentte teşvik olursa eşit olması lazım. Sanayi bölgesi yapıyorsunuz farklı teşvik öbürünü yapıyorsunuz farklı teşvik. Rekabete, akla aykırı. Böyle bir rezalet görülmüş değil ama bunlar yapıyor. 2019’da hızlı tren sözü verdiler. Açık ve net söylüyorum, sizden oy almak için mikrofonların önüne çıkıyorlar ve yalan söylüyorlar, yalan yalan yalan söylüyorlar. Yeter be kardeşim bu kadar yalanın da arkasından gitmeyin!

“Belediyelerimizin olduğu yerlerde iktidarın yapamadıklarını yapıyoruz”

“İktidarın beceremediğini beceriyoruz. Çiftçiyi perişan ettikleri biz perişan olmaktan kurtarıyoruz ama bizim belediyelerimizin olduğu yerlerde. 21 bin 130 üreticiye 30 bin ton hayvan yemi verildi. Ama bizim belediyelerimizin olmadığı yerlerde insanlar perişan vaziyette. Hayvanlarını kesime götürüyorlar. Kooperatiflerle de iş birliği yapılıyor. Kooperatiflere 2 bin 200 tarım aracı hibe edildi. 97 milyon adet fidan ücretsiz olarak dağıtıldı. İktidarın yapamadıklarını yapıyoruz.

Maden faciası: Bir ihmaller zinciri var, olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını biliyoruz

“(Amasra’da 41 madencinin öldüğü patlama) Bir ihmaller zinciri var, öyle görünüyor. Hiç kimsenin görevden alınmadığı, olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını biliyoruz. Her ne kadar açıklama yapıyorlarsa da bütün ihtimalleri araştırın diyorlarsa da bugün için diyorlar ama yarın bunun üstünün kapatılacağını biliyoruz. Soma faciasının sonuçlarını hep beraber gördük.

Bu Yazıya Tepki Ver