Kılıçdaroğlu Tokat’ta konuştu: “20 yılda AK Parti hükümetinin kurduğu tek bir fabrika var mı?”

kemal kılıçdaroğlu çiftçiler
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir fabrika enkaza dönüşüyorsa Türkiye iyi yönetilmiyor demektir. 20 yılda AK Parti hükümetinin kurduğu tek bir fabrika var mı?” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tokat’ta kapatılan Tekel fabrikası önünde açıklamalarda bulundu.

“Toplantı yaptığımız yer bir dönem bütün Tokatlıların gurur duyduğu, binlerce insanın çalıştığı, alın teri döktüğü, evine helal ekmek götürdüğü bir yer” diyen Kılıçdaroğlu, “Burayı özelleştirdiler. ‘Tekrar fabrika olarak kurulacak’ dediler. Şimdi burada bir enkaz var, çalışan işçilerin tümü mağdur edildi” ifadelerini kullandı.

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde her fabrika bir kaleydi”

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde her fabrika bir kaleydi. Çünkü her fabrikada üretim vardı, her fabrikada insanlar çalışıyordu. Her fabrikada çalışan insanlar Türkiye’nin büyümesine, gelişmesine katkıda bulunuyorlardı. Sadece Tokat bir fabrika kaybetmedi, geçmiş hükümetlerin kurdukları bütün fabrikalar satıldı. Erzurum’undan Kars’ına kadar her yerde fabrikalar satıldı. Satılan fabrikalardan sonra binlerce insan mağdur edildi.”

“Şu soruyu sormak isterim; AK Parti hükümetinin kurduğu bir tek fabrika var mı? 20 yılda AK Parti hükümetinin kurduğu bir tek fabrika var mı?” sorularını yönelten Kılıçdaroğlu, “Bir şeker fabrikası, bir çimento fabrikası, bir süt işleme fabrikası… Bir tek fabrika kuruldu mu? Var olanların tamamı satıldı. Ve oradaki işçilerin tamamı mağdur edildi” dedi.

“Bir fabrika enkaza dönüşüyorsa Türkiye iyi yönetilmiyor demektir”

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bu fabrikanın hakkını sormak bana değil, bütün Tokatlılara düşüyor. Bütün Tokatlılar desinler; ‘Benim bu fabrikam ne oldu, bu fabrikada çalışan binlerce işçi vardı. Onların evlatları vardı, onlar okudular, düğünlerini yaptılar. çocuklarını askere gönderdiler, helal para kazandılar, ne oldu bu fabrika?’ diye. Enkaz… Bir fabrika enkaza dönüşüyorsa Türkiye iyi yönetilmiyor demektir. İşin gerçeği budur” dedi.“Düzelteceğiz, her şeyi düzelteceğiz”

“Bütün bunlara rağmen ben umutsuz değilim” diyen Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti: “Bu milletin ferasetine, bu milletin hoşgörüsüne güveniyorum. Bir şekliyle yaşanan dramları bahara dönüştürmek mümkün. Nasıl yapacağız? Allah nasip edecek seçim gelecek, sandık kurulacak. Ne ekiyorsa, ne biçiyorsa, kim alın teri döküyorsa, alın terinin karşılığını alamıyorsa demokratik olarak bir ders vermesi lazım. Bu dersi verecek olan Tokatlılardır, bu dersi verecek olan Karslılardır, Erzurumlulardır. Kim kendi ülkesinin kalkınmasına değil de beşli çetelerin büyümesine katkı verdiyse bu milletin onlardan hesap sorması lazım demokratik yollardan. Bunu bekliyorum.”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Düzelteceğiz, her şeyi düzelteceğiz. Yakında sandık gelecek. Sandık geldiği zaman hep beraber sandığa gideceğiz. Hep beraber oyumuzu kullanacağız, Türkiye’yi içinde bulunduğu çıkmazdan çekip çıkaracağız” diye konuştu.

Bu Yazıya Tepki Ver