Levent Göktaş’ın iade duruşması başladı

levent göktaş mahkeme bulgaristan
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bulgaristan’da yakalanan Necip Hablemitoğlu suikastı zanlılarından Levent Göktaş‘ın avukatı Hüseyin Ersöz, Göktaş’ın iade duruşmasının bugün başladığını duyurdu.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu cinayeti soruşturmasında hakkında yakalama kararı bulunan şüpheli ve kırmızı bültenle aranırken Bulgaristan’da yakalanan emekli Albay Mustafa Levent Göktaş’ın iade duruşması başladı.

Göktaş’ın Türkiye’deki avukatı Hüseyin Ersöz, duruşmayla ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Ersöz açıklamasında, “Bu Mahkemenin vereceği karar nihai değil. İade Talebinin Reddi ya da Kabulü Kararı, tarafların talebi üzerine, her halükârda Plovdiv’deki Mahkeme tarafından bir kez daha değerlendirilecek” dedi.

Hablemitoğlu suikastı

Yıllar öncesinde, “Fetullahçılar Türkiye’nin yüz yüze olduğu en tehlikeli tehdit odağıdır” diyen Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002’de silahlı saldırı sonucu öldürülmüştü.

Soruşturma, dönemin Ankara DGM Savcısı Cengiz Köksal tarafından yürütüldü. İstanbul’da 5 kişiyi para için öldürmekten yargılanan bir sanık, 2003’teki bir duruşmada suikastı kendisinin gerçekleştirdiğini öne sürdü. İddia üzerine bazı kişilerin ifadesine başvuruldu, bazı yerler arandı ancak iddiayı doğrulayacak delillere ulaşılamadı.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 14 Temmuz 2016’da, Fetullah Gülen’in de arasında bulunduğu 73 kişi hakkında silahlı terör örgütü kurarak, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalıştıkları gerekçesiyle dava açtı. İddianamede Hablemitoğlu cinayeti ile FETÖ ilişkilendirildi.

Suikastın faillerine ilişkin bilgiye sahip olduğu ortaya çıkan Ukrayna’da yaşayan Nuri Gökhan Bozkır hakkında, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma” ve “tasarlayarak öldürme” suçlarından 14 Mayıs 2019’da Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğince yakalama kararı çıkartıldı. Bozkır ilerleyen aylarda Türkiye’ye iade edildi ve tutuklandı. Soruşturma devam ediyor.

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir