Mahir Ünal: “Cezalara kimin karar vermesine yönelik uzun süre düşündük. Buna karar verebilecek yerin yargı olduğuna ulaştık”

mahir ünal
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal muhalefetin ve basın meslek örgütlerinin “sansür yasası” olarak tanımladığı yasadaki ‘gerçeğe aykırı bilgiyi alenen yayan kişinin’ 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabileceğini öngören 29’uncu maddeye ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Burada sansür nerede?” diye sordu.

NTV’den Funda Görey’in sorularını yanıtlayan Ünal; yasanın ‘gerçeğe aykırı bilgiyi alenen yayan kişinin’ 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabileceğini öngören 29’uncu maddesinin CHP tarafından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşınmasına yönelik “Biz yasa yapıcıyız, suç unsurunun ne olduğuna yargı karar verir” şeklinde konuştu.

Ünal şöyle konuştu:

“Getirilerini konuşmak yerine önümüze 29. madde sürülüyor. Ben de diyorum ki, burada sansür nerede. Biz burada, zaten TCK’da suç olarak sayılan ‘halk arasında panik ve endişe yaratma-kamu barışı bozmak’ alt başlıklarını bir araya bağladık. Haber verme amacını aşmayan paylaşım suç kapsamında değil.

Bu Yazıya Tepki Ver