Menderes, Zorlu ve Polatkan idam edilişlerinin 60. yılında anıldılar

menderes anma (2)
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan, idam edilişlerinin 60. yılında Topkapı’daki Anıt Mezar’da anıldı. Törene, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya katıldı.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği mesaj okundu. Erdoğan mesajında, Türkiye’nin, 61 yıl önce, evvela demokrasi tarihine kara bir gün olarak geçen 27 Mayıs 1960 darbesini, yaklaşık 1,5 yıl sonra da 16-17 Eylül 1961’de insanlık tarihine utanç levhası olarak kazınan Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın idamlarının utancını yaşadığını belirtti.

“Yeter söz milletindir.” diyerek ülkeyi çok partili hayatın ilk somut neticesiyle yani milli iradenin üstünlüğüyle tanıştıran Adnan Menderes’in kısa sürede büyük bir demokrasi ve kalkınma hamlesi başlattığına işaret eden Erdoğan, bu dönemde, bir yandan ülkenin uzunca bir süredir hasret kaldığı yatırımlara ve hizmetlere kavuştuğunu, bir yandan da milleti medeniyetinden ve tarihinden koparmaya yönelik uygulamalara son verildiğini anlattı. Milli irade yerine vesayete ve darbecilere dayananların bu demokrasi ve kalkınma atılımına ancak 10 yıl tahammül edebildiklerine dikkati çeken Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

“Darbeyle demokrasiyi katledenler, cezaevlerine tıktıkları Demokrat Partilileri her türlü insanlık dışı muameleye maruz bırakmakla kalmayıp, üç masum canı gözlerini kırpmadan darağacına gönderdiler. Önce Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ı, ertesi gün de Başbakan Adnan Menderes’i idam edenlerin tek amacı, milli iradenin üstünlüğüne tüm kalbiyle bağlı olanlara gözdağı vermekti. Tarih, milletin iktidara getirdiği Menderes ve arkadaşlarını idam sehpasına göndererek halkın gönlünden silebileceklerini sananların ne kadar yanıldıklarını herkese göstermiştir. Bugün Türk milleti, Menderes ve arkadaşlarını rahmetle yad ederken, ona bu zulmü reva görenleri çoktan nefret çukuruna gömmüştür. Menderes ve arkadaşlarının akıbetini, milli iradenin üstünlüğü için mücadele edenlere örnek gösterenler hala çıkıyor olsa da milletimiz bu acı hadiseyi istiklaline ve istikbaline bağlılığının sembolü haline getirmiştir.

Milletin adamları Menderes, Zorlu ve Polatkan’a bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Rabb’imden, milletimizi bir daha böyle bir imtihana mecbur bırakmamasını niyaz ediyorum.”

Vali Yerlikaya: “O ‘yaslı ada’ ki bugün artık bir özgürlük adası”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da bugün kabri başında dualarla ve hayırla yad ettikleri merhum Adnan Menderes’i, “İstiklal madalyası sahibi bir yiğit, milli mücadelenin ateşten günlerinde arkadaşlarıyla birlikte kurduğu ‘ayyıldız çetesi’yle düşmana karşı koyan bir kahraman” olarak andı.

Adnan Menderes’in hala halkın gönlündeki en müstesna yerde yaşamaya ve yaşatılmaya devam ettiğini vurgulayan Yerlikaya, “Peki ya kalemini kırıp darağacına mahkum edenler? Ya Yassıada? Yassıada, Sayın Cumhurbaşkanımızın yüksek iradeleriyle artık Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak yaşıyor. O ‘yaslı ada’ ki bugün artık bir özgürlük adası. Adnan Menderes ile arkadaşlarının aziz hatıralarını yaşatmak için hür maviliklerin ortasında duruyor ve durmaya da devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Vali Yerlikaya, aralarından ayrılışının 60. yılında Menderes, Zorlu ve Polatkan’ı rahmet, minnet ve şükranla yad etti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir