Belirsiz normalleşme

metin külünk
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye, 17 gün süren tam kapanmadan yarın çıkıyor. Genelgeye göre hafta içi sokak kısıtlaması 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak. Kreş ve anaokulları açılırken, iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar sokağa çıkabilecek. “Kademeli Normalleşme Tedbirleri” genelgesi kafa karışıklığına neden olunca, tepkilere neden oldu.

Metin Külünk’ten ‘Normalleşme’ eleştirisi

AK Parti MKYK Üyesi Metin Külünk, İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı Kademeli Normalleşme Genelgesi’ni eleştirdi.

Külünk Twitter adresinden yaptığı paylaşımda #Lütfenhızlagözdengeçirilsin etiketini de kullanarak şunları söyledi: “17 günlük tam kapanma sonrası kamuoyundaki minimum beklenti; Kademeli olsa da hızlı “Normalleşme Dönemine Geçiyoruz…” moralli günlerine girmekti; Özellikle başından beri sanki salgının tek merkezi restorantlarmış gibi muameleyi bırakıp; Ayrıca tuhaf çelişkili izlenimi veren başka serbestliklerin bir mantığa oturması da bekleniyordu. Ancak genelge bu morali vermiyor; Çünkü “Kademe Takvimi” yok. Sadece “ikinci bir emre kadar durum bu” haberi var. Üstelik bu serbestlik zaten 17 gün öncesi aylardır olan durumla aynı Kafa karışıklığına ve sokağın büyük tepkisine neden olacağı net olan bu genelgenin acilen revize edilmesi ve “Kademe” mantığıyla yasaklanan ne varsa…

Bir tarih öngörüsü olmalı. Hatta vatandaşımız ” Bize nefes aldırın; Biz kurallara belirgin uymazsak; Kademe kademe yasak gelsin!… Fakat biz hep itaat ediyoruz; siz artık halden anlamaz oldunuz..”
tepkisini verecektir.

1 Haziran sonrasında ise Türkiye’nin küresel düzenin dayatmalarından koptuğu, kendi normalini oluşturulduğu bir süreç için güçlü bir halk desteği oluşmuş durumda iken bunu değerlendirmek gerekir; Aksi halde “Belirsiz Normalleşme Genelgesi” işlevinde bu tarz planlar gerçekten sadece anormalleşmeyi besler. Lütfen hızla gözden geçirilsin.Sağlık ve İçişleri Bakanlığımıza çağrımızdır; Lütfen Türkiye’yi anormalleştirme sürecinde tutmak ve devletin, halkın ağır hasarlar alması üzerinden yapacakları operasyonlara zemin olacak fırsatları kollayan güçlere imkan veren uygulamalardan uzak durmak önemlidir.

Sağlık ve İçişleri Bakanlığımıza çağrımızdır; Lütfen Türkiye’yi anormalleştirme sürecinde tutmak ve devletin, halkın ağır hasarlar alması üzerinden yapacakları operasyonlara zemin olacak fırsatları kollayan güçlere imkan veren uygulamalardan uzak durmak önemlidir. Lütfen kararların gerekçesi ve stratejisi artık bu tehlikeleri gören ve tedbir mantığı büyük fotoğrafı da okuyan nitelikte olsun.”

Bu Yazıya Tepki Ver