Prof. Dr. Korkut Boratav: Bu kriz AKP’nin gidişinin siyasal tetikleyicisi olacak”

recep tayyip Erdoğan Şahap Kavcıoğlu
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İktisatçı Prof. Dr. Korkut Boratav, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın pazartesi günü kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamaların 2001’deki “Anayasa Kitapçığı Krizi”yle aynı etkiyi yarattığını savundu. Prof. Boratav, “2001’deki kriz nasıl AKP’yi iktidara getiren süreci başlattıysa, bu kriz de büyük olasılıkla AKP’nin iktidardan uzaklaşmasının siyasal tetikleyicisi olacak” dedi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’a konuşan Prof. Dr. Korkut Boratav, “Kırılgan ekonomik koşullarda, AKP son yıllarında durumu idare ediyordu. Üç kez döviz krizi yaşadık. İlki Ağustos 2018’de. Eylül 2018’de faiz yüzde 24’e çıkarıldı ve istikrar programı getirildi. Bu IMF’siz IMF programıydı. Kasım 2020’de de ikinci döviz krizi. Geçen martta ise yine eski yola girildi. Bu döviz krizi ortamıydı ama patlak vermiyordu. İşte Cumhurbaşkanı’nın geçen pazartesi günü yaptığı konuşma, 2001’deki anayasa kitapçığıyla aynı etkiyi yarattı. Kırılgan ekonomiyi, dayandığı bütün unsurları çökerten, adeta balonu patlatan bir şok gerçekleşti. O açıklamanın içerdiği komplo söylemleri iktisat mantığıyla ilgisizdir. İktisat yöneticilerinin daima iddia ettiği serbest piyasa ekonomisinin kurallarının izlendiği söylemini açıkça reddeden bir açıklama oldu” ifadesini kullandı.

Prof. Boratav, “İşin tuhafı 2001’deki o kriz nasıl AKP’yi iktidara getiren süreci başlattıysa, bu kriz de büyük olasılıkla AKP’nin iktidardan uzaklaşmasının siyasal tetikleyicisi olacak. Balonun patlaması, iktidarın iktisat mantığı ile artık sürdürülemeyeceğini, son dört yıldır durumu idare eden hassas dengenin son bulduğunu ortaya koydu” düşüncesini dile getirdi.

Bu Yazıya Tepki Ver