Sağlık Bakanlığı’nda Pekcan vakası görüldü

Sabahattin Aydın
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski Bakan Pekcan’ın kendi bakanlığına dezenfektan satmasının bir benzeri Sağlık Bakanlığı’nda yaşandı. CHP milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın, ailesine kurdurduğu yazılım şirketinin bu yıl da bakanlıktan yeni ihaleler aldığını belirtti. Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşinin kurucusu olduğu şirketin, bakanlığa milyonlarca liralık yazılım hizmeti sattığı ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı’nın e-nabız işini yapan Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşinin kurucusu olduğu şirketin, bakanlıktan yeni ihaleler aldığı açığa çıktı. Sabahattin Aydın’ın bakanlıkta üst düzey görevlere gelmesinin ardından hisseleri aile ile bazı kişiler arasında sürekli el değiştiren şirketin Bakanlıktan aldığı, “12 Aylık Hastane Bilgi Yönetim Sistemi” ve “3 Aylık Hastane Bilgi Yönetim Sistemi” ihalelerinin toplam bedeli 1 milyon 323 bin TL’yi buldu.

CHP Milletvekili Murat Emir, şirketin bakanlığa milyonlarca liralık yazılım hizmeti sattığını belirterek, “İhaleler yine 21/B ve yine adrese teslim. Bakan Yardımcısı ne zaman göreve gelse ailesi hülle yolu ile hisselerini devrediyor, sonra geri alıyor. Bu olayın da Ruhsar Pekcan’ın bakanlığına dezenfektan satmasından farkı yok. Derhal istifa etmeli” dedi.

Kamuoyunda ismini, alt yüklenicilik yoluyla aldığı e-nabız ihalesi ile duyuran Bilbest isimli şirket 2021 yılında da Sağlık Bakanlığı’ndan davet usulü ile iş almaya devam etti.

PAY DEVİRLERİ ŞÜPHELİ

Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşinin kurucusu olduğu şirketin bakanlıktan ihale almasına tepki gösteren CHP’li Emir, şunları söyledi:“Sağlık Bakan Yardımcısı’nın eşi ve oğlunun ortağı olduğu firma, bugüne kadar bakanlıktan ihaleler almaya devam etti. Firmadaki pay devirleri de şüpheli. Sibel Aydın, 2002’de firmayı kuruyor ve eşi, müsteşar yardımcısı olunca hisseleri Yunus Şengül’e devrediyor. Daha sonra hisseler, birkaç kez Yunus Şengül, Mehmet Zahid Ercan ve Muhterem Ercan arasında el değiştiriyor. Sabahattin Aydın’ın bakanlıkta görevi sona erince bu kez hisseleri 2011 yılında oğlu Muhammed İkbal Aydın devralıyor. Aydın, tekrar bakanlıkta göreve gelince hisseler 11 Aralık 2020 tarihinde Mehmet Zahid Ercan’a devrediliyor. Yani Aydın ne zaman bakanlıkta görev alsa, şirket hisseleri, hülle yolu ile kağıt üzerinde başkalarına devrediliyor ancak, şirket aslında yine Aydın ailesinin. Dolayısıyla tüm ihaleler yine Aydın ailesine gidiyor.”

PEKCAN’DAN FARKI YOK

İhalelerle ilgili idari ve hukuki işlem yapması gereken bakanlığın aynı firmaya iş vermeye devam ettiğine dikkati çeken Emir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hem de yine 21/B yöntemiyle, yani davet usulü ile ve adrese teslim şekilde. Son yapılan ihalelerden biri 1 milyon 140 bin TL bedelle İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 12 aylık HBYS hizmeti diğeri de 183 bin TL bedelle İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesi’nin üç aylık HBYS hizmeti. 21/B yöntemiyle olduğu için her iki işte de ihaleye giren tek firma var ve hiçbir şekilde rekabet koşulları oluşmamış. Doğal afet ve acil durumlarda başvurulabilecek 21/B yöntemini yine yandaşa iş vermek amacıyla kullanmışlar. Bu ve bunun gibi birçok verilen ihalenin hepsi yağlı ballı ve Ticaret eski Bakanı Ruhsar Pekcan’ın kendi bakanlığına dezenfektan satmasından hiçbir farkı yok. Sağlık Bakan Yardımcısı derhal istifa etmeli.”

 

Bu Yazıya Tepki Ver