Samsun’da 32 sınıf kapanırken 14 öğretmen, 34 öğrenci korona oldu

okul korona öğrenci kontrol (2)
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüz yüze eğitim başladığı 6 Eylül’den bu yana Samsun’da 14 öğretmen, 34 öğrencinin koronaoldu. Kentte 32 sınıfın ise koronanedeniyle kapatıldığını açıklandı. Çankırı’da da 4 sınıf kapatılırken yurtta kalan kız öğrencilerin birinin testi pozitif çıkınca temaslı 8 öğrenci karantinaya alındı.

Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, okulların pandemi tedbirleri alınmadan açıldığını, yeterli sayıda temizlik personeli bulunmadığını ve sınıfların 40-45 kişilik olduğunu belirterek, sıkıntılı günler yaşandığını söyledi. Topaloğlu, eğitimin 2 hafta önce başlamasına rağmen öğrenci ve öğretmenlerde görülen vakaların endişe verdiğini dile getirdi.

TEDBİRLER ALINMADAN EĞİTİM BAŞLADI

Okullarda meydana gelen koronavirüs vakaları nedeni ile kaygılı olduklarını vurgulayan Arzu Topaloğlu,

“Samsun’da şuan 32 sınıf karantinada ve bu sınıflar kapatıldı. 6 Eylül’de başlayan yüz yüze eğitim sonrası 14 öğretmen, 34 öğrenci ve bir memur pozitif durumda. Okullar ekstra hiç bir tedbir alınmadan açıldı.

Pandemi öncesi okullar nasılsa, şuan okullar aynı şekilde. Okullar fiziken hiç bir hazırlık yapılmadan açıldı. 45 kişilik olan sınıfların sayısı azaltılmalı. Sınıflara ekstra havalandırma düzenlemesi yapılmadı. Öğrencilerin birlikte kullandıkları alanların, örneğin tuvaletler gibi sayısı arttırılmadı.

Yine öğretmenler için öğretmenler odası sayısı okullarda arttırılabilirdi. Bu da yapılmadı. Ek derslik talebimiz vardı. Ve biz, bunların hiç birinin yapılmadığını gördük. Okullarda çalışan temizlik personeli ile ilgili ciddi sıkıntılar var. Gerekli hijyenin sağlandığını düşünmüyoruz” dedi.

VALİ AÇIKLADI: ÇANKIRI’DA 4 SINIF KAPATILDI

Öte yandan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, kentte koronavirüsü tespit edilen öğrencilerin bulunduğu 4 sınıfta eğitime ara verildiğini açıkladı.

Ayaz, yüz yüze eğitimi her şartlarda devam ettirmek için çalıştıklarını belirterek, Sosyal Bilimler Lisesi Kız Pansiyonunda Covid-19 testi pozitif çıkan 1 öğrenciyle temaslı olan 8 öğrencinin karantinaya alındığını söyledi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir