Saruhan Oluç: “Demokratik siyaset zeminindeki kararlı duruşumuzu sürdüreceğiz”

Hakkı Saruhan Oluç
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, “Demokratik siyaset zeminindeki kararlı duruşumuzu sürdüreceğiz. HDP’yi demokratik siyasetten tasfiye etme çabaları sonuç vermeyecektir” dedi.

Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, bütçe açıklarının büyük olmasının “kamu bütçesi açısından çanların çaldığını gösterdiğini” söyledi.  Geçen yıl 180 milyar lira faiz ödemesi yapıldığını belirten Oluç, “Haramı 180 milyar ediyorsa helalinden korkmak gerekir.” diye konuştu.

ÖTV gelirlerinin 2022 yılında 220 milyar lira olarak beklendiğini ifade eden Oluç, “Yandaşlara, beşli çeteye, vergi istisnası verilen miktar ise 335 milyar Türk lirası. Kaldırın ÖTV’yi 84 milyon rahatlasın. Yandaşlarınıza vergi muafiyeti sağlamaktan da vazgeçin.” ifadesini kullandı.

Dış borçların da ciddi sorun oluşturmaya devam ettiğini savunan Oluç, kur korumalı mevduat uygulamasıyla birlikte, dövizin bozdurulup Türk lirasına geçildiğini göstermediğini kaydetti.

“Kimse dolarını bozmuyor çünkü bu iktidara güvenmiyor” diyen Oluç, “Türk lirasında olanlar bari dolara dönmeye devam etmesin diye önlemler almaya çalışıyorlar.” ifadesini kullandı.

Gerçek kişilerden sonra tüzel kişilerin de döviz hesaplarını bozmasını istediklerini ve buna ilişkin kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşüleceğini aktaran Oluç şu ifadeleri kullandı:
“Kişiler yetmedi, şirketlerin dövizlerine el uzatıyorlar. Dua edelim de FED faizleri çok yükseltmesin. Yoksa Türk lirasını, ruhuna Fatiha okuma durumuna getireceksiniz.”“Üçüncü ittifak arayışı”

Oluç, bir soru üzerine, HDP’nin de içinde bulunduğu bazı partilerin yarın bir araya gelerek “bir üçüncü yol, üçüncü ittifak arayışının nasıl olabileceğine dair görüş alışverişinde bulunacaklarını” belirterek, bu partiler arasında Millet İttifakı’nı oluşturan ve Meclis’te grubu bulunan partilerin yer almadığını bildirdi.

Bir başka soru üzerine, HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkındaki fezlekelerin bu hafta TBMM Karma Komisyonunda görüşülmeye başlanacağını anımsatan Oluç, “Komisyonda görüşlerimizi açıklayacağız. Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla demokratik siyasete darbe vurulması, tasfiye edilmesi çabaları doğru değil. Demokratik siyaset zeminindeki kararlı duruşumuzu sürdüreceğiz. HDP’nin şiddetle, çatışmayla bir alakası yoktur. HDP’yi demokratik siyasetten tasfiye etme çabaları sonuç vermeyecektir.” diye konuştu.

Bu Yazıya Tepki Ver


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.